Korčuľovanie – ÁNO či NIE?

Dáva sa na známosť: In-line korčuľovanie je ešte stále IN!  A čím viac slnečných lúčov pribúda, tým viac je toto tvrdenie aktuálnejšie. S vetrom vo vlasoch som sa rozhodla okysličovať svoje telo na vzduchu a tento rok som vytiahla korčule už aj ja. Ak ste na korčuliach ešte nestáli, rozhodne zvážte, či sa neochudobňujete o jednu z veľmi obľúbených aeróbnych aktivít.

Korene inline skatingu siahajú do centra pestovania kultu štíhleho vyšportovaného tela, Los Angeles. Bola to práve slávna kalifornská Venice Beach (niečo ako Petržalská hrádza ? ), kde sa začiatkom osemdesiatych rokov po prvýkrát vyskytlo „korčuľovanie na suchu“. Nesporným faktom je,  že podoba kolieskových korčúľ  sa  od čias vyklepaných kostí a zubov veľmi zmenila. „Jednoradové kolieskové topánky“  sa stali funny prežitkom a dnes máme na výber rôzne vizuálne aj technicky príťažlivé korčule budúcnosti. Ale keďže ani šaty nerobia človeka, s terénom sa musíme popasovať samy. Ani tie najlepšie korčule nás neochránia od pádov a možných kolízii s okolitými predmetmi. ? Všetci vyznávači  kolieskového korčuľovania vedia aké sú dôležité chrániče aj pri tomto rekreačnom športe. Ani ja som nemala v úmysle pokoriť U-rampu v skateparku, keď som prvykrát spadla na „držku“.  Netreba sa však nechať odradiť. Tento šport so sebou prináša radostičky aj chrastičky :), tak ako každý iný šport. A také brzdenie, veď to vám je veľmi zaujímavá vec. Hlavne keď na vlastnej koži (a to doslova) zisťujete koľko spôsobov zastavenia existuje. Tu len jedna rada: nohy majte vždy pokrčené, kolená uvoľnená, pretože vystreté nohy zvyšujú riziko pádu.

Osobne sa  už teším ako sa mi v lete „privaria“  korčule na nohy.  Prečo? Milujem ten pohyb, ktorým so slúchatkami v ušiach rozrážam všetky negatívne energie okolo seba. Niet divu, veď  účinky korčuľovania na fyzickú i psychickú stránku človeka sú vysoko pozitívne. Posilňujú sa pri ňom stehenné a sedacie svaly a pri správnom držaní tela aj chrbát. Korčuľovanie zlepšuje pľúcnu kapacitu, zlepšuje sa aj vaša koordinácia, nehovoriac o vplyve športu na zdravie – vyššia výkonnosť, lepšia fyzická kondícia, správna cirkulácia krvi. Nuž, kvôli týmto dôvodom by som zvažovala aj prácu personálu v Tescu. ?

Svoje in-line umenie môžete predviesť aj na  bratislava-inline, čo je letná korčuliarska akcia, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin.

Happy skating everyone!