Recepty

Recept na ľadovú kávu

Ľadová káva je osviežujúci a lahodný nápoj, ktorý sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Vyrába sa tak, že sa čerstvo uvarená káva zaleje ľadom, čím sa vytvorí chladená a menej horká verzia klasického horúceho nápoja. Výsledkom je dokonalá rovnováha medzi kofeínom a sladkosťou, vďaka čomu sa stala voľbou mnohých milovníkov kávy.

Jednou z najlepších vlastností ľadovej kávy je jej všestrannosť. Možno ju prispôsobiť rôznymi ochutenými sirupmi, mliekom alebo alternatívnymi sladidlami podľa individuálnych preferencií. Je tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí si chcú vychutnať šálku kávy počas horúcich letných mesiacov bez toho, aby sa cítili preťažení teplom.

Okrem toho je ľadová káva skvelou alternatívou energetických nápojov, pretože poskytuje dávku kofeínu bez pridaných umelých prísad. Celkovo je ľadová káva chutný a pohodlný spôsob, ako si vychutnať obľúbený kofeínový nápoj v osviežujúcej a povzbudzujúcej forme.

Recept na jednoduchú ľadovú kávu

Naučte sa, ako si doma pripraviť ľadovú kávu! Pripravte si veľkú dávku kávy naraz a skladujem ju v chladničke počas celého týždňa.

Ingrediencie na jednoduchú ľadovú kávu

 • 1 a ½ šálky čerstvej nahrubo mletej kávy
 • 3 šálky filtrovanej vody
 • mlieko alebo rastlinné mlieko

Postup na jednoduchú ľadovú kávu

 1. Umiestnite mletú kávu do zaváraninovej nádoby alebo podobnej nádoby. Pridajte vodu a premiešajte. Prikryte a odložte na 12 až 24 hodín pri izbovej teplote.
 2. Rozprestrite kus plátna na syr do jemného sitka a umiestnite ho nad veľkú misu. Kávu nalejte do misy a preceďte ju. Precedenú kávu skladujte v chladničke.
 3. Keď je pripravená na podávanie, nalejte ju na ľad a podľa potreby pridajte mlieko.
 4. Ak je káva silnejšia, ako by ste chceli, zrieďte ju podľa potreby vodou alebo ďalším mliekom.

K ľadovej káve sa hodí niečo malé sladké na zahryznutie a presne tieto kritériá spĺňa makronka. Tak neváhajte si jednu či dve dať.

Chlad kávy dokážete regulovať množstvom ľadu, ktorý do nej dáte.

Kávu si môžete vychutnať v akomkoľvek ročnom období, no najmä v lete vám spríjemní horúce počasie. Ochutiť ju môžete aj šľahačkou alebo toppingom. Doplnkom ku káve môžu byť sušienky namáčané do mandľového fondue.

Výsledný efekt vie pozdvihnúť aj samotné podávanie ľadovej kávy. Poháre rôznych tvarov, slamky, lyžice a iné vychytávky je možné zakúpiť aj na čoraz viac vyhľadávanom e-shope Temu.

Benefity ľadovej kávy

Či už dávate prednosť čiernej káve, so smotanou a cukrom alebo s pridanými príchuťami, nemožno poprieť osviežujúce a uspokojujúce vlastnosti ľadovej kávy. Hoci ju niektorí môžu považovať len za trend, v skutočnosti má zaradenie ľadovej kávy do vášho jedálnička množstvo výhod.

V tomto článku sa budeme venovať hlavným výhodám ľadovej kávy a dôvodom, prečo by ste mali zvážiť jej zaradenie do svojej každodennej rutiny.

1. Osvieženie a uhasenie smädu

Jednou zo zjavných výhod ľadovej kávy je to, ako osviežuje v horúcom dni. Kombinácia chladu a kofeínu vás dokáže okamžite schladiť a zanechať pocit osvieženia a omladenia. Je to ideálny nápoj, ktorý môžete popíjať pri leňošení pri bazéne alebo pri pikniku v parku. Môže to byť aj skvelý nápoj po tréningu na doplnenie energie a uhasenie smädu.

2. Možnosť s nižším obsahom kalórií

V porovnaní s inými obľúbenými kávovými nápojmi, ako sú latte alebo cappuccino, je ľadová káva zvyčajne menej kalorická. Platí to najmä vtedy, ak sa rozhodnete piť ju čiernu alebo len s trochou mlieka.

Pre tých, ktorí sa snažia sledovať svoj príjem kalórií, môže byť ľadová káva zdravšou alternatívou sladkých limonád alebo iných sladených nápojov. Je to nápoj bez pocitu viny, ktorý dokáže uspokojiť vašu túžbu po kofeíne bez toho, aby ste do svojho jedálnička pridávali zbytočné kalórie.

3. Zvyšuje energiu a produktivitu

Ľadová káva je skvelým povzbudzujúcim prostriedkom, keď sa cítite malátni alebo potrebujete dodať energiu. Kofeín v káve pôsobí ako stimulant a pomáha vám cítiť sa bdelšie, sústredenejšie a produktívnejšie.

Ľadová káva vás dokáže nakopnúť, vďaka čomu viete byť produktívnejší.

Mnohí ľudia siahajú po ľadovej káve ráno, aby naštartovali svoj deň, ale môže byť aj skvelou popoludňajšou vzpruhou, keď sa dostanete do poludňajšieho útlmu. Chladná teplota navyše osvieži vaše zmysly a pomôže vám cítiť sa bdelšie a ostražitejšie.

4. Lepšie pre vaše zuby

Jednou z hlavných výhrad horúcej kávy je potenciálne poškodenie vašich zubov. Horúca teplota nápoja môže časom oslabiť a zafarbiť vaše zuby. S ľadovou kávou sa tomuto problému vyhnete a zároveň si môžete vychutnať svoj obľúbený kofeínový nápoj. Studená teplota znižuje riziko zmeny farby a citlivosti zubov, takže je zdravšou voľbou pre vaše perleťové bielka.

5. Dobré pre vaše duševné zdravie

Verte či nie, ľadová káva môže mať pozitívne účinky aj na vaše duševné zdravie. Vychutnávanie osviežujúceho nápoja môže byť formou starostlivosti o seba, ktorá poskytuje chvíľu uvoľnenia a potešenia uprostred náročného dňa.

Obsah kofeínu môže tiež pomôcť zlepšiť vašu náladu, znížiť pocity stresu a úzkosti. Takže keď sa nabudúce budete cítiť preťažení, doprajte si šálku studenej, lahodnej ľadovej kávy a uvidíte, aký rozdiel to môže priniesť do vašej duševnej pohody.

Existuje veľa dôvodov, prečo zaradiť ľadovú kávu do svojho jedálnička – od osviežujúceho uhasenia smädu až po zvýšenie energie a duševnej čistoty. Takže keď budete mať nabudúce chuť na chladivý a lahodný nápoj, siahnite po šálke ľadovej kávy a vychutnajte si všetky jej úžasné výhody.

Ľadová káva so zmrzlinou – recept

Ak máte radšej sladkú kávu, tento recept je priamo pre vás. Experimentujte s rôznymi príchuťami a polevami a vytvorte si dokonalú ľadovú kávu so zmrzlinou. Tento recept môžete upraviť aj tak, aby neobsahoval mlieko, a to použitím nemliečneho mlieka a vegánskej zmrzliny.

Suroviny na ľadovú kávu so zmrzlinou

 • 1 šálka uvarenej kávy
 • 1 kopček vanilkovej zmrzliny
 • 1 šálka ľadu
 • ½ šálky mlieka
 • 2 lyžice cukru
 • šľahačka (nepovinné)
 • čokoládový sirup (nepovinné)

Postup na ľadovú kávu so zmrzlinou

 1. Uvarte čerstvú kávu a nechajte ju vychladnúť na izbovú teplotu.
 2. Do mixéra pridajte uvarenú kávu, zmrzlinu, ľad, mlieko a cukor.
 3. Všetky ingrediencie rozmixujte do hladka.
 4. Vezmite si servírovací pohár a na vnútornú stranu pohára nakvapkajte trochu čokoládového sirupu.
 5. Do pohára nalejte rozmixovanú ľadovú kávu.
 6. Na vrch pridajte kopček šľahačky a kvapku čokoládového sirupu (voliteľné).
 7. Vychutnajte si lahodnú ľadovú kávu so zmrzlinou počas horúceho letného dňa! Na vrch môžete pridať aj niekoľko kávových zŕn pre efektný nádych.
Skúste experimentovať s polevami a príchuťami zmrzliny.

Ak si chcete tento nápoj ešte viac dopriať, môžete vanilkovú zmrzlinu nahradiť kopčekom vašej obľúbenej príchute, napríklad karamelovej alebo čokoládovej. Môžete tiež pridať trochu rozdrvených sušienok alebo čokoládových lupienkov pre extra textúru.

Vegánska ľadová káva – recept

Výbornú ľadovú kávu si môžu vychutnať aj vegáni. Stačí vymeniť obyčajné mlieko za rastlinné. Táto verzia je o niečo zdravšia, no rovnako chutná ako tá obyčajná.

Suroviny na vegánsku ľadovú kávu

 • 1 šálka vychladnutej varenej kávy
 • 1 šálka rastlinného mlieka (napríklad mandľového, kokosového alebo ovseného)
 • 1-2 lyžice javorového sirupu alebo agáve
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 1 šálka kociek ľadu

Postup na vegánsku ľadovú kávu

 1. V mixéri zmiešajte vychladnutú kávu, rastlinné mlieko, javorový sirup alebo agáve a vanilkový extrakt.
 2. Mixujte, kým sa dobre nespojí.
 3. Pridajte kocky ľadu a opäť mixujte, kým zmes nebude hladká a spenená.
 4. Ochutnajte a podľa potreby upravte sladkosť.
 5. Zmes ľadovej kávy nalejte do pohára naplneného kockami ľadu.
 6. Voliteľne: navrch dáme vegánsku šľahačku a pokvapkáme čokoládovým sirupom.
 7. Jemne premiešajte a vychutnajte si osviežujúcu vegánsku ľadovú kávu!

Na tento recept môžete použiť aj zvyšky uvarenej kávy, ktorá bola vychladená, namiesto špeciálnej uvarenej kávy. Ak chcete silnejšiu chuť kávy, pridajte do nej šálku espressa alebo 1-2 lyžice instantného kávového granulátu.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang