DezertyRecepty

Recept na makronky

Makronky alebo macarons sú sladké dobroty, ktoré majú pôvod vo Francúzsku. Sú to malé koláčiky, ktoré sa skladajú z dvoch piškótových plátov, a tie sú spojené spolu rôznymi náplňami, ako napríklad krémom, želé, ovocím alebo orechovou pastou. Makronky sú obľúbenou pochúťkou v mnohých častiach sveta a sú často považované za luxusný dezert.

Makronky majú niekoľko charakteristických rysov, ktoré ich odlišujú od iných dezertov. Prvým z nich je ich nezameniteľný tvar – majú okrúhly tvar a sú obvykle veľmi farebné, čo im dáva výrazný a lákavý vzhľad. Ich povrch by mal byť hladký a lesklý.

Ďalším významným znakom makroniek je ich jemná textúra. Vonkajšie piškótové plátky by mali byť krehké, no v strede by mali byť mierne žuvačkové. Táto textúra sa dosiahne vďaka starostlivému spracovaniu mandľových múk, práškového cukru a bielkov.

Makronky sú obľúbeným dezertom na rôznych spoločenských udalostiach a často sú darované ako darček.

Makronky môžu mať rôzne chute a farby v závislosti od náplne, ktorou sú naplnené. Tradičné príchute zahŕňajú čokoládu, vanilku, jahody, pistácie a mnoho ďalších. Tieto dezerty sa často ozdobujú rôznymi vzormi, aby boli atraktívnejšie pre zrak.

Výroba makroniek je zložitý proces a vyžaduje presné meranie a premiešavanie ingrediencií, ako aj správne šľahanie bielkov. Makronky sa obvykle pečú v rúre a po upečení sa nechajú vychladnúť pred tým, než sa naplnia náplňou.

obľúbeným dezertom na rôznych spoločenských udalostiach a sú často darované ako darček. Makronky majú bohatú históriu a kultúrne spojenie s Francúzskom. Sú obľúbeným dezertom na rôznych spoločenských udalostiach a sú často darované ako darček. Ich špecifický vzhľad a bohatá chuť ich robia jedným z najpopulárnejších a rozpoznateľných dezertov vo svete.

Makronky môžu mať rôzne chute a farby v závislosti od náplne, ktorou sú naplnené.

Makronky – recept

Recept na makronky je zvyčajne trochu náročný, ale výsledok stojí za to. Tieto krásne, farebné dezerty sú skvelým spôsobom, ako osladiť akúkoľvek príležitosť, a ich jemná textúra a bohaté chute sú neodolateľné. Tu je recept na prípravu klasických mandľových makroniek s vanilkovou náplňou.

Ingrediencie na makronky

Na makronky

 • Bielka z 3 veľkých vajec
 • 140 g mandľovej múky
 • 90 g kryštálového cukru
 • 130 g práškového cukru
 • 1 lyžička vanilky (5 ml)
 • 1/4 lyžičky vínneho kameňa

Na krém

 • 225 g zmäknutého masla
 • 5 žĺtkov
 • 100 g kryštálového cukru
 • 1 lyžička vanilky
 • 3 lyžice vody
 • Štipka soli

Postup

 1. Do misky preosejte cukor a mandľovú múku.
 2. Do druhej misy pridajte bielky izbovej teploty.
 3. Pomocou elektrického mixéra vyšľahajte bielky. Keď začnú peniť, pridajte vínny kameň a potom pomaly pridávajte kryštálový cukor.
 4. Pridajte potravinárske farbivo (ak chcete) a vanilku a potom premiešajte.
 5. Pokračujte v šľahaní, kým sa nevytvoria tuhé špičky.
 6. Začnite vmiešavať 1/3 suchých prísad, postupne aj zvyšok.
 7. Konečná zmes by mala vyzerať ako tečúca láva a mala by sa dať zložiť do tvaru osmičky bez toho, aby sa rozliala.
 8. Lyžicou prelejte cesto do vrecúška so stredne veľkou okrúhlou špičkou.
 9. Na plech vyložený papierom na pečenie vytláčajte centimetrové placky.
 10. Niekoľkokrát poklepte plechom o pracovnú dosku, aby sa uvoľnili vzduchové bubliny.
 11. Pred vložením do rúry nechajte asi 40 minút odstáť.
 12. Pečieme pri teplote 150 °C, 12 až 15 minút. Po 7 minútach plech otočíme.
 13. Pred vybratím z plechu nechajte úplne vychladnúť.
 14. Na francúzsku maslovú náplň zahrievajte na miernom ohni za stáleho miešania cukor, kým sa nerozpustí, chvíľu varte a pridajte vodu.
 15. Žĺtky vložte do mixéra so šľahacím nadstavcom a šľahajte, kým nie sú husté a spenené.
 16. Chvíľu varte sirup z cukru a vody, následne odstráňte z ohňa.
 17. Pri spustenom mixéri pomaly prilievajte horúci sirup do misy so žĺtkami.
 18. Pokračujte v miešaní, kým dno misky nie je na dotyk chladné a žĺtková zmes nevychladne na izbovú teplotu.
 19. Pridávajte maslo po jednej kocke, pričom každý kúsok nechajte vstrebať pred pridaním ďalšieho.
 20. Pridajte vanilku a soľ.
 21. Pokračujte v miešaní, kým nie je krém hladký a krémový (asi 5-6 minút).
 22. Na zadnú stranu polovice makroniek naneste plnku.
 23. Zlepte s druhou makronkou.
 24. Makronky by mali dozrievať v chladničke 1 až 3 dni, aby sa dosiahli najlepšie výsledky.
Recept na makronky je zvyčajne trochu náročný, ale výsledok skutočne stojí za to.

Týmto jednoduchým, ale efektným receptom môžete pripraviť lahodné makronky. S ich krehkou vonkajšou šupkou a bohatou náplňou sú dokonalým dezertom pre každú príležitosť, napríklad na také posedenie pri šálke dobrého cappuccina či alžírskej kávy. Vychutnajte si ich a urobte dojem na svojich hostí.

Rôzne druhy makroniek

Makronky sú obľúbeným dezertom a existuje mnoho rôznych druhov, pričom každý druh má svoje špecifické ingrediencie a chute.

Tu sú niektoré z najbežnejších druhov makroniek:

 • Mandľové makronky: Toto sú klasické makronky, ktoré sa robia z mandľovej múky, práškového cukru, bielkov a cukru. Majú jemnú mandľovú chuť a sú obvykle naplnené rôznymi náplňami, ako je ganache, krém alebo ovocná želé.
 • Pistáciové makronky: Na prípravu týchto makroniek sa používa pistáciová múka, ktorá im dodáva charakteristickú zelenkavú farbu a bohatú orechovú chuť.
 • Kokosové makronky: Tieto makronky sú vyrobené z kokosovej drte a sú často naplnené kokosovou krémom alebo ovocnou náplňou. Majú sladkú a kokosovú chuť.
 • Čokoládové makronky: Do cesta na čokoládové makronky sa pridá kakao alebo čokoládová múka, čo im dodáva výraznú čokoládovú chuť. Naplnené môžu byť čokoládovým ganache alebo inou čokoládovou náplňou. A k čokoládovým makronkam sa perfektne hodí domáca horúca čokoláda.
 • Vanilkové makronky: Tieto makronky majú jemnú vanilkovú chuť a sú obvykle naplnené vanilkovým krémom alebo vanilkovou náplňou.
 • Citrusové makronky: Do cesta na tieto makronky sa pridáva citrónová, pomarančová alebo iná citrusová príchuť, čo im dáva sviežu a osviežujúcu chuť.
 • Ovocné makronky: Ovocné makronky sú plnené ovocnou náplňou, ako je jahodový džem, malinový krém alebo marakuja. Tieto makronky majú často sviežu a sladkú chuť ovocia.
 • Lievance: Toto sú malé makronky s rôznymi tvarmi a príchuťami, ktoré sú vyrobené z bežných makronkových ingrediencií.
 • Sladké a slané kombinácie: Niekedy sa makronky pripravujú so sladkými a slanými kombináciami. Napríklad, môžete nájsť makronky so slanou karamelovou náplňou alebo makronky s čokoládou a slaným korením.
Do cesta na čokoládové makronky sa pridáva kakao alebo čokoládová múka pre ich čokoládovú chuť.

Tieto sú len niektoré z druhov makroniek, ktoré môžete vyskúšať, ale možnosti sú neobmedzené. Ľudia sa stále inšpirujú novými kombináciami chutí a vytvárajú originálne verzie tohto elegantného dezertu.

Zaujímavosti, ktoré v sebe ukrývajú makronky

Makronky sú fascinujúce dezerty s bohatou históriou a mnohými zaujímavosťami. Tu je niekoľko faktov o makronkách, ktoré vás možno prekvapia.

Medzinárodný deň makroniek sa každoročne oslavuje 20. marca.
 1. Pôvod v Taliansku: Aj keď sú makronky považované za typický francúzsky dezert, ich pôvod sa datuje do Talianska. Prvé zmienky o podobnom dezerte s mandľami pochádzajú z benátskej kuchyne v 8. storočí.
 2. Variabilita chuťových kombinácií: Makronky ponúkajú obrovskú variabilitu v chuťových kombináciách. Môžete ich plniť rôznymi krémami, džemami – napr. jahodovo-paradajkovým džemom, želé, maslom alebo orechovými pastami. To umožňuje tvorivú fantáziu pri vytváraní nových chuťových zážitkov.
 3. Skladba základných ingrediencií: Kľúčovými ingredienciami v makronkách sú mandľová múka, práškový cukor a bielky. Táto jednoduchá kombinácia vytvára jemnú a krehkú textúru, ktorú máme radi na makronkách.
 4. Krásna estetika: Makronky sú známe aj svojím krásnym vzhľadom. Majú hladký povrch a sú často farebne zdobené, čo ich robí vizuálnym lahôdkou. Každá farba a forma môže mať svoj význam alebo symboliku.
 5. Macaron vs. Macaroon: Niektorí ľudia si môžu zamieňať názvy „macaron“ a „macaroon“. Macaron je ten tenký, farebný, mandľový dezert, kým macaroon je hustý a kokosový. Dôraz na „r“ v slove „macaroon“ je zásadný.
 6. Makronky významné v literatúre a kultúre: Makronky boli často spomínané v knihách a filmoch. Napríklad v známom románe „Panna Mária“ od Antonia de Saint-Exupéryho, je hlavná postava vymenúvaná za makronky.
 7. Medzinárodný deň makroniek: Medzinárodný deň makroniek sa oslavuje 20. marca. Tento deň je venovaný oslavovaniu a ochutnávaniu týchto sladkých lahôdok po celom svete.
 8. Technicky náročné na prípravu: Príprava makroniek môže byť technicky náročná. Správne šľahanie bielkov, spracovanie mandľovej múky a pečenie na správnej teplote sú kľúčové pre dosiahnutie dokonalých makroniek.
 9. Makronky v rôznych farbách: Farba makroniek môže byť výrazná a zaujímavá. Potravinové farbivá sa používajú na to, aby makronky boli farebné, často súvisiace s ročnými obdobiami alebo špecifickými udalosťami. Pestrofarebné makronky tvoria skvelú vizuálnu kombináciu s matcha latte, ktoré sa vyznačuje svojím výrazným zeleným sfarbením.
 10. Makronky ako darček: Makronky sa často dávajú ako darček na rôzne príležitosti, vrátane svadieb, výročí, a Vianoc. Ich elegancia a lahodná chuť ich robia obľúbeným darčekom pre gurmánov.

Makronky majú bohatú históriu a sú stále obľúbenými dezertmi po celom svete. Ich vzhľad, chuť a variabilita ich robia fascinujúcim objektom pre ľudí so záujmom o sladkosti a kulinársku tvorbu.

Kategorie:

Dezerty | Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang