Recepty

Zemiakové tipy a triky

Zemiaky sa musia skladovať v chladnej, suchej, no predovšetkým tmavej miestnosti. Pôsobením svetla môžu zozelenieť a vytvárať zdraviu škodlivý solanín.

Pred varením ich dôkladne zbavíme klíčkov, pretože aj tie obsahujú jedovaté látky.

Na varenie v šupke vyberáme približne rovnako veľké zemiaky, aby sa uvarili rovnomerne.

Keď varíme zemiaky v šupke, vodu osolíme – vtedy nepopraskajú. Alebo pridáme do vody cca 1PL oleja.

Pred prípravou ich dobre umyjeme pod tečúcou vodou, aby sme pri čistení na ne nepreniesli povrchovú špinu. Po očistení ich ešte vcelku umyjeme. Krájame ich až tesne pred varením.

Zemiaky obsahujú vitamín C. Pokrájané ich už neumývame, pretože by sa vitamín ľahko vyplavil do vody.

Očistené zemiaky nenechávame stáť na vzduchu, lebo aj takto sa z nich stráca vitamín C.

Čistíme ich len nožmi a škrabkami z nehrdzavejúceho kovu, ktorý neoxiduje, lebo vitamín C je citlivý aj na to .

Staré a nové zemiaky neobsahujú rovnaké množstvo škroboviny, preto ich treba aj rozdielne pripravovať. Staré zemiaky vkladáme pri varení do studenej vody, nové do vriacej.

Po uvarení ich ihneď scedíme, aby z nich unikla prebytočná para, chvíľku ich necháme odkryté a potom hneď zakryjeme.

Ak potrebujeme, aby boli zemiaky rýchlejšie uvarené, pridáme do vody trocha prášku do pečiva.

Staré zemiaky získajú vynikajúcu chuť, keď do vody, v ktorej sa varia, pridáme trochu cukru, mlieka alebo trochu citrónovej šťavy (octu).

Pre chuťové variácie môžeme niekedy variť zemiaky v mlieku, v mäsovom vývare, alebopoužijeme na ochutenie vody hotové maggi či bujónové kocky.

Ak pri varení pridáme do vody trocha tuku, zemiaky nevykypia.

Najchutnejšie sú zemiaky uvarené v pare, majú aj najmenšie straty vitamínov. Nemusíme hneď vlastniť parný hrniec – dajú sa využiť dierkové vložky do hrncov, kovové cedidlá.

Keď po uvarení zemiaky v šupke prudko schladíme, budú sa ľahšie šúpať.

Jemnú šupku z nových zemiakov odstránime drôtenkou, alebo zoškrabaním ostrým nožíkom.

Pečené zemiaky budú chutne chrumkavé, ak surové plátky vopred posypeme múkou a až potom ich vložíme do horúceho oleja.

Aby sa zemiaky krajšie upiekli, solíme ich až ku koncu pečenia, alebo po upečení.

Ak máme radi hranolčeky, ale zároveň sa chceme stravovať zdravšie, vysypeme mrazené hranolčekyna plech a upečieme ich bez tuku v rúre do ružova. Pri pečení ich párkrát prevrátime vidličkou,aby sa rovnomerne opiekli.

V domácich potrebách sa dá kúpiť aj špeciálny plech na hranolčeky s kanálikmi a otvormi, cez ktoré prebytočný tuk odkvapká .

Ak robíme hranolčeky z čerstvých zemiakov, pripravujeme ich obdobným spôsobom, alena plechu ich podlejeme troškou vody, do ktorej rozmiešame cca 1 PL oleja. Pre obmenuchuti môžeme pridať do vody roztlačený cesnak či cesnakový prášok, alebo ich podliať vývarom a pod.

Ak chceme zemiakové hranolčeky vyprážať, budú jemnejšie, ak ich ešte pred vyprážaním surovérýchlo ponoríte do vriacej vody, potom hneď do studenej vody a poriadne ich osušíme. Pred vyprážaním ich nesolíme, lebo by zvlhli a scvrkli sa.

Hranolčeky nikdy neohrievame znovu v tuku, ale v pare nad hrncom. Zostanú tak oveľa chutnejšie a menej mastné.

Zemiaky v alobale pri dusení nepopraskajú, ak ich vopred poprepichujeme vidličkou a až potom zabalíme do fólie.

Ak chceme grilovať veľké zemiaky, najprv ich trocha predvaríme, potom zabalíme do alobalu a položíme na gril. Rýchlejšie zmäknú.

Pred zohrievaním v mikrovlnnej rúre zemiaky trochu pokropíme vodou – neobschnú.

Postrúhané zemiaky najviac strácajú vitamín C, preto ich hneď posypeme múkou alebo polejeme tukom a pripravujeme čo najrýchlejšie.

Cesto na zemiakové placky nestmavne, ak doň pridáme postrúhanú mrkvu.

Ak pridáme do cesta trošku prášku do pečiva a necháme ho chvíľu odležať, placky budú stráviteľnejšie.

Zemiakové placky ostanú aj po upečení krásne zlatožlté, ak do nastrúhaných zemiakov pridáme trocha horúceho mlieka.

Ak nemáme domáci robot a nechce sa mám strúhať zemiaky na placky na strúhadle, môžeme použiť aj strojček na mäso alebo strúhanku.

K zemiakovým plackám alebo haruli môžeme podávať aj bielu kávu – je to chutná kombinácia a zaženie smäd rýchlejšie ako pivo alebo limonáda.

Ak zemiakové lupienky zmäknú ( ale to isté platí aj o slaných tyčinkách alebo syrovom pečive), vložíme ich na niekoľko minút do teplej rúry a budú opäť chrumkavé.

Pri príprave zemiakovej kaše používame len horúce mlieko. Ak použijeme iba vlažné, či dokonca studené, bude kaša menej chutná aj vzhľadná.

Z prebytkov zemiakovej kaše môžeme na druhý deň uvariť polievku, okoreníme ju nasekanoupetržlenovou vňaťou ( prípadne ju vylepšíme rozhabarkovaným žĺtkom, ktoré povaríme ) a doplníme opraženou žemľou či chlebom.

Ak zemiakové cesto dlhšie stojí, redne. Preto ak nás niečo zdrží pri príprave zemiakových šuľancov, šišiek alebo iného jedla, zapracujeme do cesta ešte trochu múky.

Ak chceme dodatočne mierne zahustiť polievku ( alebo aj omáčku ) spravíme to takto: hneď akosú všetky suroviny v polievke dovarené, pridáme do nej najemno postrúhaný zemiak a krátko spolu povaríme.

Presolenú polievku napravíme tak, že v nej uvaríme niekoľko malých zemiakov, ktoré potom môžeme použiť ako prílohu.

Ak už nemáme iné len zmrznuté zemiaky a nemáme práve možnosť kúpiť iné, skúsíme toto:prenesieme ich do tepla a necháme niekoľko dní „vydýchať“. Tým sa stratí časť cukru, ktorýsa v nich vytvoril. Takéto zemiaky potom varíme tak, že ich olúpeme, namočíme do teplej vodya privedieme do varu.

Prvú vodu zlejeme a až v druhej vode ich dovaríme. Pre zlepšenie chutimôžeme do vody pridať aj trochu octu – ale užitočné vitamíny alebo minerály z nich takto nenávratne zmiznú.

Omrznuté, sladkasté zemiaky môžeme využiť najmä na prípravu sladkých a múčnych pokrmov a na vyprážanie.

Pri dusení zemiaky vkladáme do rozohriateho tuku a podlievame vriacou vodou, vývarom alebo inou tekutinou. Zalievame ich tak, aby boli vodou len zakryté.

Zemiaky varíme, dusíme či pečieme prikryté, sú tak chutnejšie a najmä majú menšie straty na živinách.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang