Recepty

Batátové lupienky

Batáty sú chutnou a zdravou alternatívou tradičných zemiakových lupienkov. Vyrábajú sa z tenkých plátkov sladkých zemiakov, ktoré sa pečú alebo vyprážajú do chrumkava, majú chrumkavú štruktúru a mierne sladkú chuť, vďaka čomu sú obľúbeným občerstvením.

Celkovo sú sladké zemiakové lupienky chutným a zdravým občerstvením, ktoré si môžete vychutnať na rôzne spôsoby. Či už hľadáte rýchle občerstvenie na cesty alebo chrumkavú prílohu k obľúbenému jedlu, batatové lupienky sú skvelou voľbou.

Ingrediencie na batátové lupienky

 • 2 stredne veľké batáty
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/2 lyžičky cesnakového prášku
 • 1/2 lyžičky papriky

Postup na batátové lupienky

 1. Predhrejte rúru na 190 °C.
 2. Batáty umyte a osušte.
 3. Pomocou mandolíny alebo ostrého noža nakrájajte batáty na tenké plátky.
 4. V malej miske zmiešajte olivový olej, soľ, cesnakový prášok a papriku.
 5. Plátky batátov vložte do veľkej misy a pokvapkajte ich zmesou olivového oleja. Rukami plátky prehadzujte, kým sa rovnomerne nepokryjú.
 6. Veľký plech na pečenie vyložte papierom na pečenie a plátky batátov poukladajte do jednej vrstvy, pričom dbajte na to, aby sa neprekrývali.
 7. Batáty pečte vo vyhriatej rúre 10-15 minút, alebo kým nezačnú hnednúť a chrumkať. Ku koncu pečenia ich pozorne sledujte, aby sa nepripálili.
 8. Pred podávaním vyberte plech z rúry a nechajte batáty niekoľko minút vychladnúť.

Vychutnajte si lahodné a zdravé domáce chipsy.

Poznámka: Pri domácej príprave batátových lupienkov je dôležité, aby ste batáty nakrájali na tenké a rovnomerné plátky, aby sa rovnomerne uvarili a boli chrumkavé. Dôležité je tiež vyhnúť sa preplneniu hranolčekov na plechu na pečenie alebo na panvici, aby sa nezlepili alebo nerozmočili.

Batátové lupienky ako zdravé občerstvenie?

Batátové chips, známe aj ako plantain chips alebo chrumkavé pečené hranolky zo sladkých zemiakov, je druh občerstvenia vyrobený z tenko nakrájaných zelených batátov, ktoré sa smažia do chrumkava. Hoci môžu byť chutným a sýtym občerstvením, nie sú také zdravé ako niektoré iné druhy občerstvenia.

Batáty sú dobrým zdrojom vlákniny, draslíka a vitamínov A a C. Pri vyprážaní na hranolčeky však absorbujú veľa oleja, čo môže zvýšiť obsah kalórií, tuku a sodíka. Okrem toho sú mnohé v obchode zakúpené batátové lupienky ochutené soľou alebo inými dochucovadlami, čo môže pridať ešte viac sodíka a kalórií.

Napriek tomu existujú spôsoby, ako pripraviť batátové čipsy o niečo zdravšie. Pečenie alebo vyprážanie na vzduchu namiesto vyprážania na oleji môže znížiť obsah tuku. Mali by ste vedieť ako správne používať oleje v kuchyni.

Batátové chipsy nie sú také zdravé ako niektoré iné druhy občerstvenia

Výber nesolených alebo nízkosodných variantov môže tiež pomôcť znížiť obsah sodíka. Jeho nadbytok spôsobuje v organizmus vážne zdravotné komplikácie.

Hoci batátové čipsy poskytujú určité živiny, nie sú najzdravšou možnosťou občerstvenia kvôli vysokému obsahu kalórií, tuku a sodíka. Najlepšie je vychutnávať si ich s mierou a vždy, keď je to možné, zvoliť si zdravšie možnosti občerstvenia.

Batátové lupienky ako príloha

Batátové lupienky sa čoraz viac používajú k rôznym jedlám, tu je niekoľko tipov, k čomu sa chuťovo hodia najviac:

 • Na hamburger alebo sendvič: Batátové lupienky môžu hamburgerom, sendvičom či anglickým obloženým chlebíčkom dodať chrumkavú štruktúru a sladkú chuť. Jednoducho ich navrstvite na svoj obľúbený sendvič, hamburger alebo chlebíček, aby získali extra chrumkavosť.
 • Príloha: Batátové lupienky sa môžu podávať ako príloha ku grilovanému alebo pečenému mäsu, rybám, grilovanému baklažánu, fazuli pinto či inej zelenine. Sú skvelou alternatívou tradičných zemiakových lupienkov alebo hranolčekov.
 • Doplnok na šalát: Batátové lupienky môžu šalátom dodať chuť a chrumkavosť. Stačí rozdrviť čipsy na kúsky a posypať nimi obľúbený šalát, aby ste mu dodali textúru a chuť.
 • Predjedlo: Batátové lupienky sa môžu podávať ako samostatné predjedlo. Naaranžujte ich na tanier s rôznymi dipmi a omáčkami, aby ste získali chutné a príjemné občerstvenie. Originálnu kombináciu vytvoria napríklad s tradičnou cesnakovou nátierkou.
 • Dip: Batátové lupienky sa dajú použiť ako príloha k rôznym omáčkym alebo dipom, napríklad guacamole, salsu alebo hummus, ale skvele sa hodia aj k vegánskej bryndzovej nátierke.
Batátové chipsy sa dajú použiť nielen ako príloha

Bez ohľadu na to, ako ich použijete, batátové lupienky sú chutnou a všestrannou prílohou, ktorá môže dodať chuť, textúru a výživné látky každému jedlu.

Nachos z batát – recept

Nachos z batát sú skvelou a zdravou obmenou tradičných nachos prechlapov. Namiesto tortillových čipsov sa v tomto recepte používajú batátové čipsy ako základ pre chutné a výživné občerstvenie alebo jedlo.

Batáty sú plné vitamínov a minerálov vrátane vitamínu A, vitamínu C, draslíka a vlákniny. Majú tiež nižší obsah kalórií a sacharidov ako tradičné tortillové čipsy, takže sú skvelou voľbou pre každého, kto chce obmedziť množstvo sacharidov alebo kalórií.

Ingrediencie na nachos z batát

 • 1 vrecko batátových lupienkov
 • 1 šálka čiernej fazule
 • 1 šálka rozdrobeného syra čedar
 • 1 avokádo nakrájané na kocky
 • 1 paradajka nakrájaná na kocky
 • 1 červenú cibuľu nakrájanú na kocky
 • 1 polievková lyžica nasekaného koriandra
 • Salsa alebo štipľavá omáčka (nepovinné)

Postup na nachos z batát

 1. Predhrejte rúru na 190 °C.
 2. Batátové lupienky rozložte v jednej vrstve na plech na pečenie.
 3. Na lupienky nasypte čiernu fazuľu a rozdrobený syr čedar.
 4. Pečte 5 až 10 minút, alebo kým sa syr nerozpustí a nevytvorí bublinky.
 5. Vyberte z rúry a na vrch položte na kocky nakrájané avokádo, paradajky, červenú cibuľu a koriander.
 6. Pokvapkajte salsou alebo štipľavou omáčkou (voliteľné).
Nachos z batát sú skvelou a zdravou obmenou tradičných nachos

Kuracie stehienka s batátovými lupienkami – recept

Kuracie stehienka s batátovými lupienkami sú chutnou a zdravšou alternatívou tradičných vyprážaných kuracích stehienok. V tomto recepte sa namiesto strúhanky alebo múky používajú drvené batátové lupienky ako cestíčko na obaľovanie. Batáty vytvárajú chrumkavú a aromatickú kôrku, ktorá určite poteší aj tých najvyberavejších jedákov.

Ingrediencie na kuracie stehienka s batátovými lupienkami

 • 1 vrecko batátových lupienkov, rozdrvených
 • 1 kg kuracích rezňov
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/2 lyžičky čierneho korenia
 • 1/2 lyžičky cesnakového prášku
 • 2 rozšľahané vajcia

Postup na kuracie stehienka s batátovými lupienkami

 1. Predhrejte rúru na 200 °C.
 2. Kuracie rezne ochuťte soľou, čiernym korením a cesnakovým práškom.
 3. Batátové lupienky rozdrvte na malé kúsky a vložte ich do plytkej misy.
 4. V ďalšej plytkej miske rozšľahajte vajcia.
 5. Každé kuracie mäsko ponorte do rozšľahaných vajec a potom ho obalte v rozdrvených batátových lupienkoch.
 6. Kuracie rezne položte na plech vyložený papierom na pečenie.
 7. Pečte 20-25 minút, alebo kým kuracie mäso nie je upečené a batátové lupienky nie sú chrumkavé.
 8. Pred podávaním ho vyberte z rúry a nechajte niekoľko minút vychladnúť.
Batátové lupienky ako cestíčko na obaľovanie kuracích stehienok

TIP: Vyskúšajte jedinečnú bešamelovú omáčku, ktorá sa k tomuto receptu absolútne hodí.

Šalát z batátov a čiernej fazule – recept

Šalát z batátov a čiernej fazule je chutným a zdravým jedlom, ktoré je ideálne na obed alebo večeru. Tento šalát kombinuje chrumkavosť batátových lupienkov so smotanovou chuťou čiernej fazule a sviežosťou zeleniny, čím vytvára sýte a chutné jedlo plné živín.

Ingrediencie na šalát z batátov a čiernej fazule

 • 1 vrecko batátov
 • 1 plechovka čiernej fazule, scedená a prepláchnutá
 • 1 červená paprika nakrájaná na kocky
 • 1 zelená paprika nakrájaná na kocky
 • 1/2 červenej cibule nakrájanej na kocky
 • 1 lyžica nasekaného koriandra
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 2 lyžice jablčného octu
 • 1 lyžica medu
 • Soľ a korenie podľa chuti

Postup na šalát z batátov a čiernej fazule

 1. Batátové lupienky rozdrvte na kúsky a vložte ich do veľkej misy.
 2. Do misky pridajte čiernu fazuľu, na kocky nakrájanú červenú papriku, na kocky nakrájanú zelenú papriku, na kocky nakrájanú červenú cibuľu a nasekaný koriander.
 3. V malej miske vyšľahajte olivový olej, jablčný ocot, med, soľ a korenie.
 4. Zálievkou zalejte šalát a premiešajte.
 5. Šalát nechajte niekoľko minút odstáť, aby sa chute spojili.

Zaujímavosť na záver

Predpokladá sa, že batátové chipsy pochádzajú z Južnej Ameriky, konkrétne z krajín ako Peru, Bolívia a Ekvádor, kde sa sladké zemiaky pestujú už po stáročia. Sladké zemiaky sú v týchto krajinách základnou potravinou a ľudia si ich v rôznych podobách, vrátane čipsov, vychutnávajú už dlho.

Samotné slovo „batata“ pochádza zo španielčiny a portugalčiny, ktorými hovorili kolonizátori, ktorí prišli do Južnej Ameriky v 15. storočí. V týchto jazykoch „batata“ znamená sladké zemiaky a odtiaľ pochádza aj názov pre batátové chipsy.

Dnes sú batátové chipsy obľúbené v mnohých častiach sveta vrátane Spojených štátov amerických, kde sa predávajú v mnohých obchodoch s potravinami a vychutnávajú sa ako zdravé občerstvenie.

Sú tiež obľúbenou zložkou mnohých receptov, od slaných jedál až po sladké pochúťky, a sú cenené pre svoju jedinečnú chuť a výživovú hodnotu.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang