Nastala grilovacia sezóna. Gril dodá všetkému, s čím príde do kontaktu neodolateľný chrumkavý nádych a dymovú chuť. Grilovanie sa vonkoncom nemusí obmedziť len na hamburgery, rebierka, či klobásy. Grilovaná zelenina je veľmi lahodná a mimoriadne zdravá. Nezáleží na tom, či si na nej pochutnávate samostatne alebo ju podávate ako na prílohu k mäsu či grilovanému lososovi.
Grilovať môžete takmer akúkoľvek zeleninu. Zároveň ich však nemôžete všetky len tak nahádzať a dúfať v to najlepšie. Niektoré druhy zeleniny sú tvrdšie ako iné, napríklad mrkva a zemiaky.
Tento typ zeleniny je potrebné pred grilovaním spariť. Pri grilovaní viacerých druhov zeleniny je preto dôležité myslieť na to, aby sa kombinovala zelenina, ktorá sa pripravuje s podobným časom.
Ako správne grilovať zeleninu
Čím väčšiu plochu na grilovanie zelenine poskytnete, tým viac chuti získate. Vďaka tomu, že si pripravíte väčšie kusy zeleniny, ľahšie sa s ňou manipuluje na grile.
- Paprika – zbavte ju semien a rozštvrťte
- Cibuľa – ošúpte ju a krájajte na kolieska
- Žltá tekvica, cuketa a baklažán – nakrájajte ich pozdĺžne na obdĺžniky pripomínajúce mäsiarsky steak
- Šampiňóny – ak sú veľké, odstráňte stopky a rozpoľte ich
- Špargľa – odrežte drevnaté konce
- Paradajky – kúpte malé paradajky ešte na viniči a nechajte ich neporušené, aby stopka slúžila ako držadlo na presun paradajok z grilu
Aby sa zabránilo prilepeniu, zeleninu po nakrájaní potrite olejom a uistite sa, že je gril veľmi čistý. Olivový olej na každodenné použitie je najlepšou voľbou pre chuť aj farbu hotovej grilovanej zeleniny.
Zeleninu potretú olejom posypte soľou a preferovaným korením. Počas grilovanie zelenina absorbuje soľ, čím sa zvýrazní jej prirodzená sladkosť. Môžete pridať bylinky, napríklad oregano, mätu, estragón alebo bazalku.
Zeleninu začnite grilovať na strednom ohni, približne pri teplote 180 °C až 250 °C. Dlhé plátky a špargľu alebo mrkvu položte krížom cez rošt, aby sa neprepadli. Zeleninu neprerušene grilujte, pričom ju po 3 až 5 minútach otočte.
Zatvorte veko grilu. Zatvorením veka sa vytvorí rovnaké prostredie ako v rúre, zelenina sa upečie a ľahko spáli. Každých pár minút skontrolujte, ako zelenina pokračuje v grilovaní a grilujte, kým nezmäkne a nezíska požadovaný stupeň zuhoľnatenia.
Recept na grilovaný baklažán s vegánskou jogurtovou omáčkou
Baklažán je asi najlepší, keď sa pripravuje na grile a podáva s jednoduchým dresingom. Navyše nakrájaním na kolieska alebo pozdĺžne plátky je jednoduché jedlo hotové behom pár minút.
Suroviny na grilovaný baklažán s vegánskou jogurtovou omáčkou:
- 4 baklažány
- čerstvé brusnice
- vlašské orechy
- 1 veľká šálka sójového jogurtu
- 2 lyžice pažítky
- 2 lyžice petržlenu
- 1 strúčik cesnaku
- soľ a korenie
Postup na grilovaný baklažán s vegánskou jogurtovou omáčkou
- Nasekajte cesnak a tiež petržlen a pažítku. Všetko to zmiešajte so sójovým jogurtom a dochuťte soľou a korením.
- Baklažán nakrájajte na plátky a ugrilujte, kým nebude dobre opečený.
- Naukladajte grilované plátky baklažánu na drevenú dosku alebo tanier a prelejte jogurtovou omáčkou.
- Na záver baklažány ozdobte brusnicami a vlašskými orechmi a vychutnajte si zdravý pôžitok.
TIP: Konzistencia omáčky bude tuhšia, ak necháte jogurt odkvapkať v bavlnenej utierke a sitku.
Vegánsku jogurtovú omáčku môžete použiť aj na francúzske omelety, ktoré vďaka nej získajú novú špecifickú chuť, či ku kelovým fašírkam pripraveným vo vegánskej verzii.
Recept na taliansky grilovaný baklažán s bazalkou a petržlenovou vňaťou
Taliansky grilovaný baklažán predstavuje jednoduché, rýchle a ľahké predjedlo alebo prílohu. Pripravte si ho na grile alebo na panvici. Vďaka niekoľkým čerstvým prísadám sa stane jedným z vašich obľúbených zeleninových jedál.
Suroviny na taliansky grilovaný baklažán
- 1 baklažán, nakrájaný na kolieska
- ⅓ šálky extra panenského olivového oleja
- 2 strúčiky cesnaku (nastrúhané)
- ⅛ lyžička soli
- 2 lyžice nasekanej čerstvej bazalky
- 1 lyžica nasekanej čerstvej petržlenovej vňate
Postup na taliansky grilovaný baklažán
- Vonkajší gril predhrejte na stredne vysokú teplotu a rošt zľahka potrite olejom.
- Baklažán zľahka potrite olivovým olejom z oboch strán. V malej miske zmiešajte zvyšný olivový olej, cesnak a soľ.
- Plátky baklažánu poukladajte na predhriaty gril a za občasného otáčania pečte, kým nezmäkne a nezhnedne, 3 až 4 minúty z každej strany.
- Grilovaný baklažán uložte na tanier. Potierajte zmesou olivového oleja a cesnaku, kým baklažán neabsorbuje olej. Posypte nasekanou bazalkou a petržlenovou vňaťou a podávajte.
TIP: Grilovaný baklažán chutí výborne na panini, arabskom chlebe, ako príloha k indickému dhalu alebo mušliam na katalánsky spôsob.
Recept na grilovanú zeleninu
Baklažán, cuketa, paprika, cibuľa, špargľa a huby sa po grilovaní stanú sladko-slanými. Tento spôsob prípravy je jednoduchý, stačí len zeleninu pokvapkať olivovým olejom a posypať soľou a korením, a tak vynikne v celej svojej prirodzenej kráse. Perfektne sa hodí ako príloha ku grilovanej jahňacine.
Suroviny na grilovanú zeleninu
- 2 šampiňóny portabello
- 1 baklažán
- 1 cuketa
- 1 žltá tekvica
- 1 cibuľa
- 1 zväzok hrubej špargle
- 1 červená paprika
- 2 lyžice extra panenského olivového oleja
- 1 lyžica soli
- 1 lyžica čerstvo mletého čierneho korenia
Postup na grilovanú zeleninu
- Pripravte si gril s čistými roštami a predhrejte ho na strednú teplotu 180 až 220 °C.
- Odkrojte konce baklažánu, cukety, žltej tekvice a cibule a nakrájajte ich na plátky. Červenú papriku zbavte semien a nakrájajte na štvrtiny. Orežte konce špargle.
- Zeleninu pokvapkajte olivovým olejom a rovnomerne posypte soľou a korením.
- Zeleninu grilujte so zatvoreným poklopom, kým nezmäkne a nie je celá ľahko spálená, približne 8 až 10 minút pre papriku, cibuľu a huby; 5 až 7 minút pre žltú tekvicu, cuketu, baklažán a špargľu.
- Grilovanú zeleninu podávajte po miernom vychladnutí.
Ak máte radi cibuľu a ešte vám nejaká zvýšila, použite ju na príprave veľmi jednoduchej francúzskej cibuľovej polievky.
Grilovanú zeleninu môžete podávať ako prílohu k mäsu alebo s kúskom celozrnného chleba, ktorý tiež môžete na chvíľu zapiecť v grile. Zaujímavou kombináciou je grilovaná zelenina podávaná s domácim cuketovým chlebom.
V prípade, že je zrovna cuketová sezóna, alebo máte nejaké mäkké cukety nazvyš, uvarte na večeru alebo kedykoľvek počas dňa cuketový prívarok. Určite ním nasýtite nejeden „hladný krk“.
Ak ste gurmán, potom určite zvoľte recept na jesetera na ražni s grilovanou zeleninou ako prílohou. Zaručene si pochutnáte, potešíte vaše chuťové poháriky aj zmyslové vnemy. Prenikavá vôňa, jedinečná chuť a nádherná vizualizácia tohto kvalitného jedla je niečo, na čo budete spomínať ešte dlho po výdatnom obede.
Baklažán – zdravotné benefity
Baklažán (Solanum melongena) patrí spolu s paradajkami, zemiakmi a paprikou do jednej čeľade rastlín. Baklažány rastú podobne ako paradajky, visia na lianách rastliny, ktorá dosahuje výšku niekoľkých metrov.
Majú tmavofialovú lesklú šupku, ktorá pokrýva krémovú hubovitú dužinu posiatu malými jedlými semenami. Okrem klasickej fialovej odrody sú baklažány k dispozícii aj v iných farbách, vrátane levanduľovej, nefritovo zelenej, oranžovej a žltej, a tiež v rôznych tvaroch a veľkostiach.
Baklažány sú zdrojom ochranných zlúčenín s antioxidačnými vlastnosťami, pričom jednou z nich je nasunín, ktorý je zodpovedný za tmavú fialovú farbu šupky ovocia. Zistilo sa, že táto rastlinná zlúčenina chráni tuky, ktoré tvoria membrány mozgových buniek. Práve membrány týchto buniek prepúšťajú živiny dovnútra a odpad von.
Baklažán môže pomôcť pri riadení kontroly hladiny cukru v krvi. Baklažány sú užitočným zdrojom vlákniny a majú nízky obsah tuku a cukru, vďaka čomu sú vhodné pre tých, ktorí si liečia cukrovku 2. typu. Zároveň napomáhajú pri znižovaní súvisiaceho vysokého krvného tlaku.
Baklažán je dobrým zdrojom vlákniny a zdravou voľbou v stravovaní, je ideálnou zložkou na použitie v programe na reguláciu hmotnosti. Možno ho úspešne použiť ako náhradu kalorickejších možností v rôznych receptoch.
Prospešná zlúčenina nasunín pomáha rozširovať cievy aktiváciou zlúčeniny nazývanej oxid dusnatý a ďalšia zlúčenina v šupke baklažánu, kyselina chlorogénová, zasa tento účinok posilňuje a ďalej pomáha znižovať krvný tlak.
S čím podávať grilovaný baklažán
Grilovaný baklažán je najlepšie je podávať čerstvý z grilu, keď je ešte teplý, spolu s ďalšími grilovanými pokrmami, ako je kuracie souvlaki alebo bravčová panenka.
Kúsky môžete pridať do obľúbených domácich burgrov alebo ich nakrájať do zeleninových wrapov. Grilovaný baklažán výborne chutí aj s tzatziki, fetou a paradajkami. Môžete ho podávať aj ako prílohu ku domácim lasagniam.
Grilovaný baklažán aj iná grilovaná zelenina chutí ešte lepšie, ak sa servíruje so sviežim dressingom. Tu je niekoľko typov na chutné dressingy vhodné ku grilovanej zelenine.
Tahini dressing – recept
Tento dressing je vďaka použitým surovinám vhodný aj pre vegánov a spolu s grilovanou zeleninou je dobrým tipom na ľahkú večeru.
Suroviny na tahini dressing
- 1/3 šálky tahini
- šťava z 1 citróna
- 2 lyžice vody
- 1 strúčik cesnaku (mletý)
- kuchynská soľ
Postup na tahini dressing
- V stredne veľkej miske rozšľahajte tahini, citrónovú šťavu, vodu a cesnak. Dochuťte soľou.
- Ak je dresing príliš hustý, pridajte po lyžiciach viac vody, kým nezíska požadovanú konzistenciu.
Medový dressing – recept
S týmto dressingom získa grilovaný baklažán sladkosť a nádych Blízkeho východu.
Suroviny na medový dressing
- 1 lyžička rasce
- 3 lyžičky paradajkovej pasty (alebo pretlaku)
- 2 lyžice medu
- 2 lyžice červeného vínneho octu
- 2 strúčiky cesnaku (jemne nasekané)
- 160 ml (2/3 šálky) extra panenského olivového oleja
Postup na medový dressing
- Na prípravu medového dresingu rozohrejte malú panvicu na miernom ohni. Semienka rasce varte 3 minúty alebo kým nie sú aromatické.
- Semená nahrubo rozdrvte v mažiari alebo mlynčeku na kávu či korenie. V malej miske rozmiešajte rascu, paradajkový pretlak, med, ocot a cesnak.
- Postupne pridávajte olej v tenkom, rovnomernom prúde a neustále šľahajte, kým sa dobre nespojí. Dochuťte soľou a korením.
Jogurtový dressing – recept
Grilovaný baklažán zalejte touto jednoduchou jogurtovou omáčkou. Posypte lístkami mäty alebo koriandra. Drevenou lyžicou rozpučte granátové jablko a rozsypte naň červené semienka.
Suroviny na jogurtový dressing
- 1 pohár obyčajného nesladeného jogurtu (gréckeho alebo prírodného)
- 1 strúčik cesnaku (mletý)
- 1 lyžička mletej rasce
- 1 až 2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy
- 2 lyžice tahini (môžete ju vynechať)
- 1/4 lyžičky soli
- čierne korenie
Postup na jogurtový dressing
- Zmiešajte všetky suroviny na jogurtovú omáčku v miske a dobre premiešajte.
- Odstavte, aby sa chuť rozvinula. Čím dlhšie ju necháte odstáť, tým bude chutiť lepšie.
TIP na záver: Ak neskonzumujete všetku grilovanú zeleninu, môžete ju uskladniť v chladničke, no už vonkoncom nebude tak chutná ako práve opečená. Oveľa lepšie je z grilovanej zeleniny pripraviť rôzne chutné nátierky.
Pre nadšencov anglických pochúťok odporúčame aj recept na holandskú omáčku, ktorá je obľúbená s grilovanou zeleninou.