Magazín

Strukovinové múky a plackový špeciál z ryžovej a strukovinových múk

Približne na 3 placky budeme potrebovať:

  • 150 g šošovicovej múky
  • 350 ml vody
  • 3 PL olivového oleja
  • soľ na dochutenie (približne 1/2 ČL).

Všetko spolu dobre premiešame, necháme približne 5 minút odpočinúť, aby múka dobre absorbovala tekutiny a môžeme začať s prípravou.

Na panvici rozohrejeme dostatočné množstvo oleja a na jednu placku použijeme približne 2 žufanky cesta. Opekáme na každej strane cca 2 minútky. Na placku môžeme poukladať rôzne bylinky, sušené paradajky alebo cibuľku.

Podobný scenár sa ušiel aj hrachovej múke, ktorá je taktiež fantastická. Socca placka je super, ale šošovicová aj hrachová placka sú vláčnejšie. Placka z cícerovej múky je v porovnaní trošku suchšia.

Placka z hrachovej múky s cibuľkou

Strukovinové múky nie sú iba bezlepkové, ale hlavne veľmi výživné. Napr. hrach obsahuje veľa rastlinného proteínu,  zinku, šošovica má zas vysoký obsah vitamínu B či železa, Strukoviny patria k najbohatším zdrojom rastlinných bielkovín. Aj vo forme múky.

Sú teda vhodné aj pre ľudí, ktorí si dávajú pozor na to, čo zjedia, ale aj pre rozmanitosť chuti.

Placky sú vynikajúce ako príloha ku šalátom, ku grilovaniu, k nátierkam, ale dajú sa pripraviť aj plnené dobrotami od výmyslu sveta. Rovnako všestranný je aj recept na kukuričné placky.

Okrem múk majú aj super strukovinové cestoviny. Čiže taktiež bezlepkové. Netreba ale čakať známu chuť cestovín. Sú hutnejšie a chuť vás určite prekvapí.

Z cícerovej múky sa dá pripraviť výborné cestíčko na obaľovanie a je tiež výborná na prípravu seitanu, nakoľko sa dobre kombinuje so pšeničným lepkom.

Ryžové placky a ryžová múka

Z ryžovej  múky sa pripravuje aj tradičný japonský chlieb, ale mi ryžovú múku najčastejšie používame ako zahusťovadlo do zeleninových placiek, do palaciniek a na výrobu vláčnych ryžových placiek.

Na prípravu 6 placiek budeme potrebovať:

  • 200 g bielej ryžovej múky
  • 180 ml vody
  • 1/2 ČL soli

Vodu necháme zovrieť v kastróliku so soľou a primiešame múky. Vzniknú vám takého „zhluky“ múky. Netreba sa vyľakať, presne tak to má vyzerať. Necháme ich takto 5 minút odpočinúť pod pokrievkou a potom po miernom vychladnutí vypracujeme cesto. S ryžovou múkou sa veľmi ľahko pracuje. Ak by ste pripravovali placky z celozrnnej ryžovej múky, použite o trošku viac vody. Tak aby cesto nebolo príliš suché.

Cesto rozdelíme na šesť guličiek z ktorých vyvaľkáme placky.

Opekáme ich na suchej panvici z každej strany približne 1 minútu. Mali by sa nám pri opekaní nafukovať ako žaby.

Po dopečení ich pre istotu prikrývame utierkou aby nám nevyschli.

Placky z celozrnnej ryžovej múky sú trošku tmavšie a majú výraznejšiu chuť.

Ryžové placky môžeme podávať ako prílohu ku curry alebo indickému dhalu, či naplniť čerstvou zeleninou, klíčkami, osmaženým tempehom a namáčať si ich do lahodných omáčok.

Kategorie:

Magazín

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang