Domáca pekáreňPečivoReceptySlané pečivo

Recept na najlepší chlieb

Pečenie domáceho chleba je jednoduchá, ale obohacujúca kulinárska činnosť, ktorá vám umožňuje kontrolovať každý aspekt procesu výroby chleba, čoho výsledkom je bochník, ktorý je čerstvý, chutný a prispôsobený vašim preferenciám.

Jedným z pozoruhodných aspektov domáceho chleba je rozmanitá škála receptov a variácií, s ktorými môžete experimentovať.

 • Od klasického bieleho chleba až po celozrnný, viaczrnný, kváskový a dokonca aj bezlepkový chlieb – pre každého sa nájde recept.
 • Chlieb si môžete prispôsobiť pridaním rôznych ingrediencií, ako sú bylinky, korenie, sušené ovocie alebo orechy, a vylepšiť tak jeho chuť a štruktúru.

Recept na najlepší chlieb z domácej pekárne

Tento recept na chlieb z domácej pekárne je jednoduchý a pripraví sa podľa neho veľmi jemný a chutný bochník chleba s mierne chrumkavou kôrkou.

Suroviny na najlepší chlieb z domácej pekárne

 • 1 šálka teplej vody
 • 2 lyžice bieleho cukru
 • 1 balenie sušeného droždia
 • ¼ šálky rastlinného oleja
 • 3 šálky chlebovej múky
 • 1 lyžička soli

Postup na najlepší chlieb z domácej pekárne

 1. Do misky domácej pekárne dajte vodu, cukor a droždie.
 2. Nechajte droždie rozpustiť a aktivovať asi 10 minút.
 3. K droždiu pridajte olej, múku a soľ.
 4. Vyberte základné nastavenie alebo nastavenie pre biely chlieb a stlačte tlačidlo štart.
 5. Po skončení cyklu vyberte bochník zo stroja, nechajte ho 5 minút chladnúť v miske a potom ho vyklopte na mriežku, aby úplne vychladol.

Pečenie chleba ako terapia

Proces výroby domáceho chleba môže byť terapeutický a uspokojujúci. Začína sa radosťou z kombinácie jednoduchých základných surovín.

Rytmické miesenie cesta ručne alebo pomocou stojanového mixéra pomáha uvoľniť stres a umožňuje vašej mysli sústrediť sa na jednoduchú radosť z toho, že ste niečo vytvorili od základu.

Kým cesto kysne, zážitok z čakania a sledovanie jeho premeny dodáva procesu výroby chleba prvok vzrušenia.

Počas pečenia chleba kuchyňu naplní neodolateľná vôňa, ktorá vyvoláva očakávanie konečného výrobku.

Výsledkom vášho úsilia je teplý, chrumkavý bochník chleba pripravený na krájanie a vychutnávanie.

Domáci chlieb má chuť a štruktúru, ktorá sa nedá porovnať s chlebom kupovaným v obchode.

Vnútro domáceho chleba je mäkké s komplexným chuťovým profilom. Kôrka, či už tenká a krehká, alebo hrubá a výdatná, poskytuje uspokojivý kontrast.

Do prípravy domáceho chleba môžete zapojiť aj deti. Domáci chlieb spája ľudí. Lámanie chleba a jeho zdieľanie s blízkymi vytvára pocit spojenia a posilňuje väzby.

Recept na najlepší chlieb na Slovensku

Tento recept na tradičný slovenský chrumkavý chlieb obsahuje len päť bežných surovín, jednoduché pokyny a žiadne pokročilé techniky pečenia. Ak ste v pečení chleba začiatočník, s týmto receptom sa vám určite podarí.

Suroviny na najlepší chlieb na Slovensku

 • 4 a 1/2 až 5 šálok chlebovej múky
 • 1 lyžica kryštálového cukru
 • 2 a 1/4 lyžičky instantného droždia
 • 2 a 1/2 lyžičky soli
 • 1 a 2/3 šálky vlažnej vody
 • kukuričná múka na vysypanie plechu

Postup na najlepší chlieb na Slovensku

 1. Všetky prísady (okrem kukuričnej múky) zmiešajte vo veľkej mise, pričom začnite so 4 a pol šálkami múky.
 2. Použite stojanový mixér vybavený metlou na hnetenie cesta. Miešajte, kým sa všetko nespojí do hrubej, košatej hmoty cesta. Cesto mieste pri strednej rýchlosti asi 7 minút, kým nie je hladké a pružné. Ak cesto nevytvorí guľu, ktorá by sa odlepila od stien misy, prisypte len toľko múky navyše, aby sa to podarilo.
 3. Ak miesite cesto ručne, vyklopte ho na mierne pomúčenú plochu a použite časť z ďalšej 1/2 šálky múky, ktorá sa požaduje.
 4. Krajný okraj cesta preložte späť k sebe a potom ho dlaňami pritlačte smerom od seba. Otočte cesto a tento proces skladania, stláčania a otáčania opakujte približne 6 minút. Po úplnom vymiesení bude cesto pružné a hladké.
 5. Vymiesené cesto vložte do misy, ktorú ste zľahka vymastili rastlinným olejom.
 6. Misku prikryte fóliou a nechajte cesto kysnúť pri izbovej teplote, kým sa nezdvojnásobí, približne 1 až 2 hodiny. Ak je vo vašej kuchyni chladno, vložte misu s cestom do vypnutej rúry so zapnutým svetlom.
 7. Vykysnuté cesto jemne vyklopte a rozrežte na polovicu.
 8. Každú polovicu rozvaľkajte na hrubý ovál s rozmermi.
 9. Pracujte vždy s jedným kusom cesta, uchopte krátku stranu a preložte cesto ako list (jedna krátka strana do stredu, druhá krátka strana cez ňu). Dlaňou zatlačte okraj listu. Jemne cesto poklepte a rukami vyformujte bochník.
 10. Zopakujte so zvyšným kusom cesta.
 11. Bochníky položte švom nadol na plech na pečenie vyložený papierom.
 12. Plech bohato posypte kukuričnou múkou; vďaka tomu sa chlieb nebude lepiť a na spodnej strane získa chrumkavú kôrku.
 13. Chleby nechajte kysnúť 45 minút, mierne prikryté vymastenou fóliou. Mali by byť pekne nadýchané. Jemne pichnite ukazovákom do boku jedného z bochníkov, ak zostane ryha, chlieb je pripravený na pečenie.
 14. Ku koncu kysnutia predhrejte rúru na 220 °C.
 15. Keď je chlieb vykysnutý, pomocou sitka poprášte bochníky tenkou vrstvou múky. Potom do každého bochníka urobte tri alebo štyri hlboké diagonálne zárezy, ktoré pomôžu chlebu rovnomerne vykysnúť počas pečenia.
 16. Chlieb vložte do rúry a pečte 20 až 25 minút, kým kôrka nezíska zlatohnedú farbu a bochník nebude na dotyk dutý, keď naň poklepete.
 17. Vypnite rúru, pootvorte dvierka a nechajte chlieb vo vnútri ešte 5 minút, to pomáha udržať chrumkavú kôrku.
 18. Vyberte chlieb z rúry a nechajte ho vychladnúť na mriežke.
 19. Dobre zabalený chlieb skladujte niekoľko dní pri izbovej teplote. Na dlhšie skladovanie ho zamrazte.
Čerstvo upečený chlieb chutí aj sám o sebe, hoci aj so šálkou čaju či kávy.

Viaczrnný chlieb z domácej pekárne – recept

Tento jednoduchý recept na viaczrnný 1,5 kg chlieb z domácej pekárne je chutným spôsobom, ako do rodinnej stravy pridať viac vlákniny a živín.

Viaczrnný chlieb využíva ako kľúčovú zložku širokú škálu obilnín a semien. Vďaka vysokému obsahu obilnín je výsledkom výdatný chlieb s množstvom chrumkavých kúskov zŕn.

Suroviny na viaczrnný chlieb z domácej pekárne

 • 266 ml vlažného mlieka
 • 3 lyžice masla (zmäknuté)
 • 2 a 1/4 šálky chlebovej múky
 • 3/4 šálky viaczrnných obilnín
 • 1/4 šálky hnedého cukru (prípadne menej)
 • 1 lyžička soli
 • 1 lyžička droždia

Postup na viaczrnný chlieb z domácej pekárne

 1. Maslo mierne ohrejte v mikrovlnnej rúre.
 2. Vyberte chlebovú misu z pekárne na chlieb.
 3. Do chlebovej formy nalejte mlieko a potom pridajte ostatné prísady. Droždie do chlebového stroja vložte ako posledné a nemalo by sa dotýkať tekutiny ani soli (kým sa chlebový stroj nezapne a prísady sa nezačnú miešať).
 4. Niektorí ľudia radi robia malé „priehlbiny“ na vrchu múky, aby sa droždie udržalo na jednom mieste pred spustením stroja.
 5. Vložte nádobu na chlieb (so všetkými prísadami) späť do chlebového stroja, zatvorte veko chlebového stroja a potom ho zapojte.
 6. Zadajte správne nastavenia: 1,5 kg bochník, svetlá farba a základné nastavenie chleba a stlačte tlačidlo „Štart“.
 7. Keď sa chlieb dopečie, odpojte pekáreň chleba zo zásuvky.
 8. Vyberte chlieb a položte ho na chladiacu mriežku. Pri vyberaní nádoby (chlebníka) používajte kuchynské chňapky, pretože bude veľmi horúca.
 9. Po vybratí chleba nezabudnite vybrať miešacie lopatky, ak sú v chlebe zaseknuté.
Viaczrnný chlieb je obľúbených skôr u dospelých, pre deti voľte recepty s menším podielom viaczrnnej múky.

Ako podávať chlieb

Existuje mnoho možností, ako podávať chlieb, pretože sa dobre kombinuje s rôznymi chuťami a textúrami. Tu je niekoľko návrhov:

Maslo a džem

Na plátky chleba natrite maslo a obľúbený džem, lekvár alebo ovocnú zálievku.

Syr a údeniny

Vytvorte nádherný syrový stôl so sortimentom syrov, údenín, olív, uhoriek a chleba, ktorý si môžete vychutnať spoločne pri posedeniach s rodinou alebo priateľmi.

Polievka alebo guľáš

Podávajte chrumkavý chlieb spolu s hrejivou miskou moravskej fazuľovej polievky, guľášom alebo duseného mäsa, ktoré nasiakne lahodným vývarom.

Bruschetta

Opečený chlieb s nakrájanými paradajkami, čerstvou bazalkou, olivovým olejom a cesnakom je fantastickým predjedlom alebo ľahkým jedlom.

Sendviče

Z obľúbeného chleba pripravte sendviče naplnené rôznymi ingredienciami, ako sú napríklad lahôdkové mäso, syry, zelenina, nátierky a koreniny.

Dipy a nátierky

Chlieb môžete doplniť množstvom chutných dipov a nátierok, ako sú hummus, guacamole, tzatziki alebo špenátový a artičokový dip.

Šalát

Pridajte do šalátu chlieb, napríklad krutóny alebo cesnakové hrianky, ktoré mu dodajú príjemnú chrumkavosť a chuť.

Brunch

K brunchovým jedlám, ako sú omelety, frittaty alebo quichy, podávajte košík s rôznym pečivom, croissantmi a nátierkami.

Brunch má jedinečnú atmosféru, ak ho usporiadate vonku.

Raňajky

Toastový chlieb je skvelým doplnkom k výdatným raňajkám, ktorý sa výborne hodí k miešaným vajíčkam, slanine alebo údenému lososovi.

Nezabudnite, že typ chleba môže ovplyvniť možnosti jeho kombinácie, preto neváhajte skúmať a experimentovať s rôznymi kombináciami a chuťami.

Vďaka svojej univerzálnosti je domáci chlieb všestranným a ceneným doplnkom každého jedla, či už si ho vychutnáte čerstvo vytiahnutý z pece s maslom, použijete ho na prípravu sendvičov alebo ho namočíte do polievky či duseného mäsa – jeho chuť vynikne s akýmkoľvek pokrmom.

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang