Magazín

Trhliny v pitnom režime detí

Pijú deti dostatočné množstvo tekutín? Čo prevažne pijú? Aký je ich pitný režim počas školského vyučovania? Odpovede na tieto a ďalšie otázky zisťovala výskumná agentúra FastConnect zaoberajúca sa prieskumom verejnej mienky.

V júni 2009 realizovala medzi obyvateľmi Českej republiky dotazníkový prieskum zameraný na pitný režim detí. Zúčastnilo sa ho 750 rodičov s deťmi vo veku medzi sedem a desať rokov.

Čo a koľko deti vypijú?

Výsledky prieskumu ukázali, že deti od 7 do 10 rokov pijú najčastejšie ovocný čaj (66 percent detí), vodu z vodovodu so sirupom (54 percent detí), kupované džúsy (49 percent detí) a minerálky (47 percent detí).

Čistú neperlivú vodu (z vodovodu alebo kupovanú) pije približne tretina a ochutenú vodu (kupovanú) pätina detí. Sýtené malinovky si dopraje takmer štvrtina detí, väčšinou starších ako 9 rokov, čím sa zároveň znižuje záujem o džúsy a ovocný čaj.

Deti podľa rodičov vypijú priemerne 1 až 1,5 litra tekutín denne, aj keď odporúčané množstvo je 1,5 až 2 litra (1 500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg telesnej váhy) vypije iba pätina a až štvrtina detí vo veku 7 až 10 rokov vypije menej ako 1 liter tekutín denne!

Podľa odpovedí rodičov si do školy takmer všetky deti nosia pitie z domu, približne štvrtina z nich si ho kupuje v školských automatoch. Napriek tomu sa až dve tretiny rodičov domnieva, že deti v priebehu vyučovania neprijímajú dostatok tekutín a sú smädné.

Približne polovica rodičov má dokonca pocit, že sa deťom v priebehu vyučovania piť bráni – učitelia deti k pitiu naopak navádzajú len podľa štvrtiny rodičov.

Ktorý nápoj je pre deti ideálny?

Najväčšia skupina respondentov sa zhodla na tom, že vhodný detský nápoj by nemal obsahovať žiadne chemické prísady alebo éčka, predovšetkým umelé konzervačné látky, farbivá a sladidlá.

Pre ďalšiu významnú skupinu opýtaných rodičov je pri výbere nápoja pre deti najdôležitejšia chuť a obsah cukru – nápoj by mal deťom chutiť a zároveň by nemal byť príliš sladký.

Ideálny nápoj pre deti by podľa rodičov mal byť aj zdravý a bohatý na vitamíny. Bezvýznamný pre rodičov nie je ani obal nápoja, ktorý by mal deti zaujať a upútať ich pozornosť.

Podľa rodičov je teda ideálnym nápojom pre deti nápoj prírodný, chutný, nepresladený a zdravý – ako príklad ideálneho nápoje rodičia spontánne uvádzali najčastejšie prírodnú alebo ochutenú vodu, nápoje Kubík a 100 percentný džús.

Kategorie:

Magazín

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang