Hlavné jedláPolievkyRecepty

Baraní guláš s klobáskou – recept

Baraní guláš s klobásou je vynikajúce jedlo, ktoré spája bohatú chuť jemného baranieho mäsa a pikantnej klobásy so zmesou aromatických byliniek a korenín. Toto výdatné a sýte jedlo je ideálne pre tých, ktorí hľadajú chuťovo výrazný kulinársky zážitok.

Či už ste fanúšikom baraniny, klobásy alebo oboch, tento recept na baraní guláš s klobásou určite poteší vaše chuťové poháriky a zanechá vo vás chuť na ďalšie porcie. Vychutnajte si výrazné chute a upokojujúce teplo tohto lahodného pokrmu.

Ingrediencie na baraní guláš s klobásou

  • 700 g baranieho mäsa, nakrájaného na kúsky
  • 225 g klobásy (údená klobása, chorizo alebo vami preferovaný druh), nakrájanej na plátky
  • 2 lyžice rastlinného oleja
  • 1 veľká cibuľa, nakrájaná na kocky
  • 3 strúčiky cesnaku, mleté
  • 1 červená paprika, nakrájaná na kocky
  • 1 plechovka nakrájaných paradajok (400 g)
  • 2 šálky hovädzieho alebo zeleninového vývaru
  • 2 lyžice papriky
  • 1 lyžička rasce
  • 1 lyžička sušeného tymiánu
  • 1 lyžička sušeného rozmarínu
  • Soľ a korenie podľa chuti
  • Nasekaná čerstvá petržlenová vňať na ozdobu

Postup na baraní guláš s klobásou

  1. V hrnci s ťažkým dnom alebo v rúre rozohrejte rastlinný olej na stredne vysokej teplote.
  2. Do hrnca pridajte kúsky baraniny a opečte ich zo všetkých strán. V prípade potreby pracujte po častiach, aby ste sa vyhli preplneniu hrnca. Po opečení baraninu vyberte z hrnca a odložte ju bokom.
  3. Do toho istého hrnca pridajte na plátky nakrájanú klobásu a varte ju, kým nezhnedne a nezavonia. Potom pridajte na kocky nakrájanú cibuľu, pretlačený cesnak a na kocky nakrájanú červenú papriku. Restujte, kým cibuľa nie je priesvitná a zelenina nezmäkne.
  4. Do hrnca vráťte opečené baraninu a prilejte paradajky nakrájané na kocky spolu so šťavou. Pridajte hovädzí alebo zeleninový vývar, papriku, rascu, sušený tymián a sušený rozmarín. Dobre premiešajte, aby sa všetky prísady spojili.
  5. Znížte teplotu na minimum a hrniec čiastočne zakryte. Guláš nechajte mierne variť 1,5 až 2 hodiny, alebo kým baranina nezmäkne a chute sa nespoja. Občas premiešajte, aby ste zabránili prilepeniu a zabezpečili rovnomerné varenie.
  6. Guláš podľa chuti osoľte a okoreňte. Korenie upravte podľa vlastných preferencií.
  7. Keď je baranina mäkká a chute sa rozvinuli, stiahnite hrniec z ohňa. Guláš ozdobte nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou, ktorá dodá sviežosť a vizuálnu príťažlivosť.

Baraní guláš s klobásou podávajte horúci spolu s prílohami podľa vlastného výberu, ako je chrumkavý chlieb, ryža alebo rezance na masle. Vychutnajte si bohatú a vyváženú chuť tohto výdatného jedla.

Poznámka: Recept si môžete prispôsobiť pridaním alebo nahradením zeleniny, ako sú huby alebo mrkva, podľa vlastnej chuti. Množstvo papriky a korenia môžete tiež upraviť podľa svojich preferencií pre pikantnosť a intenzitu chuti. Ak chcete jedlo s poriadnou porciou papriky, pripravte si aj krémovú mrkvovo-paprikovú polievku.

Za pôvodom do Maďarska

Baraní guláš s klobásou je jedlo, ktoré spája chute a vplyvy maďarskej kuchyne s pridaním klobásy. Tá dodáva tradičnému gulášovému receptu nádherný nádych.

Samotný guláš má korene v Maďarsku – hlavné mesto Budapešť, kde sa už dlho považuje za základný a obľúbený národný pokrm. Pôvodne bol guláš jednoduchým gulášom, ktorý pripravovali maďarskí pastieri, ktorí potrebovali výdatné a sýte jedlo počas dlhých dní na poliach.

Na prípravu chutného a sýteho pokrmu, ktorý sa varil pomaly na otvorenom ohni, používali ľahko dostupné suroviny, ako sú kúsky hovädzieho alebo baranieho mäsa, cibuľa a paprika.

Najdôležitejšie suroviny guláša

Postupom času sa recept na guláš vyvíjal a menil. Ako sa objavovali varianty, začali vznikať regionálne rozdiely v prísadách a spôsoboch prípravy. Hoci hovädzie mäso zostáva obľúbenou voľbou, do guláša sa používa aj baranina, najmä v regiónoch, kde je ľahšie dostupná alebo preferovaná. Pridanie klobásy, napríklad údenej alebo chorizo, dodáva jedlu ďalšiu hĺbku a pikantnosť.

Hovädzie mäso či baranina ako hlavná ingrediencia guláša.

Vplyv susedných krajín a kultúrna výmena tiež zohrali úlohu pri formovaní dnešného guláša s klobásou. Použitie papriky, ktorá je kľúčovou zložkou maďarského guláša, poukazuje na vplyv tureckej kuchyne, keďže paprika sa do Maďarska dostala počas Osmanskej ríše.

Pridanie klobásy mohlo byť ovplyvnené nemeckými alebo rakúskymi kulinárskymi tradíciami, keďže klobásy sú v týchto regiónoch veľmi obľúbené.

Dnes je baraní guláš s klobásou chutným a výdatným jedlom, v ktorom sa spájajú chute Maďarska a iných európskych kulinárskych vplyvov. Guláš si získal popularitu aj mimo svojho maďarského pôvodu a môžu ho nájsť na jedálnych lístkoch a vychutnať si ho milovníci jedla po celom svete.

Či už si vychutnávate bohatú históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré sa za týmto jedlom skrýva, alebo jednoducho oceňujete jeho výraznú chuť, baraní guláš s klobásou je stále obľúbeným a uspokojujúcim kulinárskym výtvorom.

Ako si vybrať tú správnu klobásu do guláša?

Pri výbere vhodnej klobásy do baranieho guláša je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov, ktoré doplnia chuť jedla.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere tej najlepšej:

  • Údené alebo údené klobásy: Klobásy, ktoré sú údené alebo sušené, dodajú gulášu bohatú a údenú chuť. Príkladom je údená klobása, kielbasa alebo chorizo. Tieto klobásy dodajú jedlu výraznú chuť a celkovú hĺbku chuti.
  • Druh klobásy: Zvážte typ klobásy, ktorý vyhovuje vašim chuťovým preferenciám. Niektoré klobásy majú jemnejšiu chuť, iné sú výraznejšie a pikantnejšie. Vyberte si klobásu, ktorá doplní chuť baraniny a gulášového korenia. Údené klobásy sú obľúbenou voľbou vďaka svojej výraznej, dymovej chuti, ktorá zvýrazňuje celkový profil pokrmu.
  • Textúra: Dbajte na štruktúru klobásy. Guláš je gulášové jedlo, preto je najlepšie vybrať klobásy s mierne pevnou štruktúrou. To pomôže klobáse zachovať si svoj tvar a štruktúru, keď sa varí spolu s baraninou a ostatnými zložkami guláša.
  • Osobné preferencie: Výber klobásy závisí od osobných preferencií. Niektorí ľudia dávajú prednosť jemnejšej klobáse, ktorá umožňuje vyniknúť chuti baraniny a korenia, zatiaľ čo iní majú radšej robustnejšiu a pikantnejšiu klobásu, ktorá dodá jedlu väčší šmrnc. Zvážte svoje vlastné chuťové preferencie a to, čo podľa vás bude dobre ladiť s celkovou chuťou guláša.
Zvoľte si zo širokého výberu klobás do guláša tú správnu.

Treba poznamenať, že hoci sa v tradičnom maďarskom guláši zvyčajne používajú klobásy ako Debrecén alebo Csabai, môžete experimentovať s rôznymi druhmi klobás podľa svojich chuťových preferencií a regionálnej dostupnosti. Nezabudnite, že klobása má zvýrazniť chuť guláša, takže si vyberte takú, ktorá jedlo dopĺňa a prináša príjemnú hĺbku chuti do celkového zážitku.

A čo vegáni a vegetariáni? Ani oni nemusia zostať hladní! Dnes už existujú rôzne varianty receptov na prípravu guláša. Jedným z nich je aj chalupársky vegetariánsky guláš, po ktorom sa budú zalizovať nielen vegetariáni, alebo výborný vegánsky fazuľový guláš, ktorému nik neodolá.

Rady a tipy na záver

Guláš z baranieho mäsa zahreje telo aj dušu svojou upokojujúcou chuťou a výživnými vlastnosťami, či už si ho vychutnáte počas chladného večera, alebo ho podávate ako hlavný chod rodinnej oslavy. Misa duseného baranieho mäsa je skutočným potešením pre milovníkov mäsa, pretože ponúka zmes chutí, ktoré vyvolávajú spomienky na domáce jedlá a pri každom slanom súste vyvolávajú pocit uspokojenia.

Čerstvé, jemné kusy baraniny dodávajú gulášu tú pravú chuť.

Aby ste tento recept dotiahli do úplnej dokonalosti, dodržte tieto rady a tipy, ktoré vám s tým dozaista pomôžu:

  1. Výber mäsa: Vyberte si čerstvé, jemné kusy baraniny s dobrým mramorovaním tuku. Vďaka tomu bude guláš chutný a šťavnatý.
  2. Marinovanie mäsa: Zvážte možnosť marinovania baranieho mäsa cez noc alebo niekoľko hodín pred varením. Zmes jogurtu, citrónovej šťavy, cesnaku a korenia pomôže mäso zjemniť a zvýrazniť jeho chuť.
  3. Opekanie mäsa: Pred pridaním baraniny do duseného mäsa ju po častiach opečte na rozpálenej panvici s trochou oleja. Tento krok dodá dusenému mäsu bohatú karamelizovanú chuť a zlepší celkovú chuť jedla.
  4. Vytvorenie vrstiev chuti: Na tej istej panvici, na ktorej sa mäso opekalo, orestujte aromatickú zeleninu, ako je cibuľa, cesnak, mrkva a zeler. Vytvoríte tak aromatický základ pre dusené mäso. Na zvýraznenie chuti môžete pridať aj bylinky a korenie, ako je tymián, rozmarín, bobkový list a čierne korenie.
  5. Tekutiny a čas varenia: Pridajte dostatočné množstvo tekutiny, napríklad hovädzí alebo zeleninový vývar, aby ste zakryli mäso a zeleninu v guláši. Guláš pomaly varte na miernom ohni alebo v pomalom hrnci, aby sa rozvinula chuť a mäso zmäklo. Tento pomalý proces varenia je pre baraninu nevyhnutný, pretože v porovnaní s jahňacím mäsom je tvrdšia.
  6. Ďalšia zelenina: Počas varenia baraniny zvážte možnosť pridať do duseného mäsa inú zeleninu, napríklad slovenské zemiaky, hrášok, huby alebo repu. Táto zelenina nielenže dodá pokrmu chuť, ale zároveň mu dodá aj celistvú štruktúru.
  7. Odstránenie tuku: Pri varení guláša môžete spozorovať, že na povrch vystupuje tuk. Prebytočný tuk pravidelne odstraňujte, aby sa znížila mastnota a guláš bol ľahší.
  8. Úprava korenia: Počas varenia guláš ochutnajte a podľa toho upravte korenie. Možno bude potrebné pridať viac soli, korenia alebo byliniek, aby ste dosiahli požadovanú chuťovú rovnováhu.
  9. Odstátie a ohrievanie: Po uvarení nechajte guláš niekoľko minút odstáť, aby sa chute spojili. Ak vám zostanú zvyšky, pri opätovnom ohrievaní na druhý deň sa chute často ešte viac rozvinú, takže bude ešte lahodnejší.
  10. Odporúčania na servírovanie: Podávajte dusené baranie mäso s chrumkavým celozrnným chlebom, ryžou alebo zemiakovou kašou. Na záver ho ozdobte čerstvými bylinkami, napríklad petržlenovou vňaťou alebo koriandrom.

Nezabudnite, že čas varenia a pomer ingrediencií sa môže líšiť v závislosti od receptu, preto sa vždy riaďte konkrétnymi pokynmi. Vychutnajte si výdatné dusené baranie mäso v sýtom guláši.

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang