Magazín

Bezlepková diéta

Bezlepková liečba sa používa pri liečbe celiakie. Je to ochorenie podmienené prítomnosťou lepku v potrave. „U zdravého dojčaťa odporúčame zaradenie lepku do stravy najskôr v 7. mesiaci“, hovorí MUDr. Alžbeta Bederová, CSc. z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Základom bezlepkovej diéty je vynechanie lepku a potravín s jeho obsahom. Je nevyhnutné vynechať múku – t. j. pšeničnú, jačmennú a ražnú. Nie jednoznačný názor je na ovos a výrobky z neho.

Pacienti s celiakiou v menších množstvách ovos znášajú, ale keďže výrobky z neho veľmi často obsahujú aj prímes iných obilnín, treba byť pri jeho používaní veľmi opatrní.

Vynechávame teda múčne jedlá – chlieb, pečivo, cestoviny, slad. Je však potrebné upozorniť pacientov, že v potravinách sa vyskytuje aj lepok skrytý. Problematické môžu byť údenárske mäsové výrobky a konzervy – napr. mäkké salámy, párky, paštéty. Rizikové sú sačkové polievky, kačupy, ale aj niektoré druhy zmrzliny. Dokonca aj v obľúbenej tortille sa nachádza lepok. To však, našťastie, neznamená, že sa musíte vzdať vašich obľúbených wrapov, môžete vyskúšať zdravšiu alternatívu v podobe v podobe ázijských šalátových wrapov.

Z tohto dôvodu sú rodičia detí s celiakiou nútení sledovať zloženie jednotlivých potravín. Bezpečné potraviny pre pacientov s celiakiou bývajú označené prečiarknutým obilným klasom.

Ako náhrada sa používa komerčne prístupná bezlepková múka alebo ako náhrada slúžia kukurica, pšeno, pohánka, ryža, sója, amarant alebo quinoa. Amarant a quinoa pochádzajú z Ameriky a majú výhodné zloženie bielkovín. Bezlepková múka sa dá použiť na prípravu obľúbených jedál, aby ste si mohli dopriať napríklad pokrmy v cestíčku na obaľovanie. Pohánku viete použiť ako zdravšiu alternatívu za klasickú surovinu v rôznych jedlách, vrátane unikátneho pohánkového rizota.

V bezlepkovej verzii sa dá jednoducho pripraviť napríklad aj karlovarský knedlík. Táto verzia je rovnako chutná a nadýchaná ako tá klasická.

V niektorých pekárňach a predajniach je možné dostať bezlepkový chlieb. V lekárni bývajú zo zákona bezlepkové produkty na poukaz (najčastejšie chlieb a cestoviny), ale aj trvanlivé bezlepkové pečivo. Šírka sortimentu je závislá čiastočne aj na lekárnikovi.

V akútnej fáze ochorenia v diéte dominuje ovocie a zelenina. Výhodná býva aj ich tepelná úprava v začiatkoch, neskôr sa môžu konzumovať bez ťažkostí aj tepelne neupravené. Postupne pridávame bielkoviny (dusené mäso, okyslené mliečne výrobky), cukry a tuky.

Pri samotnej príprave jedla napr. na zahustenie polievok používame bezlepkovú múku, zemiakový škrob alebo postrúhanú, či pomixovanú zeleninu. Z príloh zemiaky alebo ryžu nemusíme obmedzovať, pri príprave knedlí použijeme bezlepkovú múku. Takto zahustená je vynikajúca brokolicová polievka bez smotany.

Pri mäse je menej vhodná príprava vyprážaním, ale ak sa rozhodneme pre tento spôsob prípravy, použijeme opäť bezlepkovú múku. Strava pacientov s celiakiou sa z hladiska energetického obsahu a pomeru hlavných živín nelíši od stravy ľudí bez celiakie.

Prevenciou celiakie je dostatočne dlhé dojčenie, t. j. 6 mesiacov len čisto dojčiť dieťa, pričom v tomto období nepodávame žiadne výrobky obsahujúce lepok (napr. krupica).

Kategorie:

Magazín

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang