Recepty

Delená strava – Howard Hay

Delená strava je spôsob stravovania, ktorý zahŕňa rozdelenie jedál na konkrétne makroživiny alebo skupiny potravín pre každé jedlo alebo denný príjem. Táto metóda vám umožňuje kontrolovať a optimalizovať príjem kalórií a živín podľa vašich konkrétnych cieľov a preferencií.

Mnohí ľudia dodržiavajú delenú stravu z rôznych dôvodov, vrátane chudnutia, nárastu svalovej hmoty, športového výkonu alebo jednoducho udržiavania zdravého životného štýlu.

Ako funguje delená strava

Pri delenej strave si jedlá spravidla rozdelíte do troch hlavných skupín: bielkoviny, sacharidy a tuky. Zmyslom tohto prístupu je zabezpečiť vyvážený príjem všetkých základných živín a zároveň kontrolovať veľkosť porcií a riadiť celkový príjem kalórií.

Delená strava si často vyžaduje určité plánovanie a prípravu, aby každé jedlo spĺňalo konkrétny pomer makroživín, o ktorý sa snažíte. To môže zahŕňať váženie a meranie porcií jedla alebo používanie aplikácií a online nástrojov na sledovanie príjmu.

Delená strava podľa Howarda Haya

Zástancovia delenej stravy podľa Howarda Haya tvrdia, že jej praktizovanie vedie k úbytku hmotnosti, zlepšeniu trávenia, zvýšeniu hladiny energie a zníženiu zápalov (napr. zápal močových ciest).

Vedecké dôkazy potvrdzujúce konkrétne zásady Hayeho diéty sú však obmedzené. Chýba výskum, ktorý by potvrdil tvrdenie, že kombinovanie potravín vedie k významným zdravotným prínosom.

William Howard Hay

William Howard Hay /1866 – 1940/. Howard Hay, známy americký lekár, spisovateľ a zakladateľ teórie delenej stravy. Ako prvý prišiel s teóriou delenej stravy po rokoch pôsobenia ako doktor súkromného sanatória v New Yorku a úspešný lektor zdravej výživy.

William Howard Hay úspešne promoval na New York University Medical College v roku 1891 a strávil ďalších 16 rokov v praktickej medicíne ako ordinujúci lekár. Viac sa však špecializoval na operácie, než na bežnú medicínu.

V jeho živote však nastal zlom, keď sa u neho prvýkrát prejavila Brigtova choroba, čo je ochorenie obličiek, vo vtedajšej dobe neliečiteľné. Rozhodol sa pomôcť si sám vlastnými schopnosťami a skúsenosťami.

William Howard Hay sa vďaka svojej metóde (popísanej nižšie) úspešne vyliečil a začal prednášať v Spojených štátoch a Kanade svoje poznatky

Diéta Dr. Haye

Hayeho diéta alebo diéta kombinovania potravín, je spôsob stravovania, ktorý sa zameriava na princíp oddeľovania určitých druhov potravín s cieľom podporiť lepšie trávenie a zlepšiť celkové zdravie. Túto diétu vyvinul lekár Dr. William Howard Hay v 20. rokoch 20. storočia. Neskôr bola označená aj ako „delená strava.“

Hlavnou myšlienkou Hayeho diéty je, že rôzne druhy potravín si vyžadujú rôzne tráviace procesy a enzýmy. Predpokladá sa, že spoločnou konzumáciou určitých kombinácií potravín sa optimalizuje trávenie a predchádza sa tráviacim problémom, ako sú nadúvanie, plynatosť a poruchy trávenia.

Zásady delenej stravy

Hayeho diéta rozdeľuje potraviny do troch hlavných kategórií: zásadité, kyslé a neutrálne.

  • medzi zásadité potraviny patrí ovocie, zelenina a väčšina orechov a semien
  • medzi kyslé potraviny patria mliečne výrobky, mäso, obilniny a spracované potraviny
  • medzi neutrálne potraviny patria tuky a oleje, neškrobová zelenina
Hay odporúčal, aby bežný jedálniček obsahoval až štyrikrát viac potravín zvyšujúcich zásaditosť krvi (zelenina, šaláty, ovocie, jogurty).

Podľa tejto diéty je najlepšie vyhýbať sa konzumácii zásaditých a kyslých potravín spolu. Namiesto toho sa neutrálne potraviny môžu kombinovať so zásaditými alebo kyslými potravinami.

Ráno a večer sa doporučuje konzumovať viac uhľovodíkov, na poludnie viac bielkovín. Zásadne sa odporúča časový odstup medzi konzumáciou potravín aspoň 4 hodiny.

Delená strava – pravidlá

Medzi všeobecné zásady Hayeho diéty patria:

1. Jedzte ovocie

Ovocie sa odporúča jesť samotné nalačno, pretože sa považuje za rýchlo stráviteľné. Pred konzumáciou iných druhov potravín sa odporúča počkať aspoň 30 minút.

2. Nekombinujte bielkoviny so škrobmi

Bielkoviny (mäso, ryby, vajcia) sa považujú za kyslé, zatiaľ čo škroby (ryža, chlieb, zemiaky) sú zásadité. Predpokladá sa, že tieto dve kategórie potravín vyžadujú na trávenie rôzne enzýmy, preto by sa nemali konzumovať spolu.

3. Kombinujte bielkoviny s neškrobovou zeleninou

Neškrobová zelenina (listová zelenina, paprika, brokolica) sa považuje za neutrálnu a môže sa konzumovať s bielkovinami. Predpokladá sa, že táto kombinácia je pre tráviaci systém ľahšia.

4. Vyhnite sa kombinácii sacharidov s tukmi

Sacharidy (ovocie, obilniny) a tuky (oleje, maslo) sa považujú za látky s protichodnou rýchlosťou trávenia. Preto sa odporúča vyhýbať sa ich spoločnej konzumácii.

5. Dodržiavajte striedmosť a rovnováhu

Pri dodržiavaní Hayeho diéty je dôležité dodržiavať vyváženú stravu a neobmedzovať sa v príjme základných živín. Je dôležité konzumovať rôzne potraviny, ktoré poskytujú celý rad živín na podporu celkového zdravia.

Je tiež vhodné:

  • vyhýbať sa rafinovaným a priemyselne spracovaným potravinám
  • medzi jedlami odlišného zloženia ponechať odstup aspoň 4 hodiny
  • aby zelenina, šaláty a ovocie tvorili väčšiu časť jedálnička
  • aby sa sacharidy nekonzumovali s bielkovinami a kyslým ovocím
  • aby sa bielkoviny, sacharidy a tuky konzumovali iba v malom množstve
Správnou kombináciou jedál sa dosiahnu benefity pre ľudské trávenie aj celkové zdravie.

Tri kategórie potravín podľa Hayeho

Na zostavenie jedálnička podľa pravidiel delenej stravy použite nasledujúcu tabuľku potravín.

A – BielkovinyB – Neutrálne jedláC – Škroby
chudé mäsozeleninasušienky
chudá hydinašalátychlieb
syrorechykoláče
vajciasemienkakrekry
rybybylinkyovsené vločky
strukovinysmotanacestoviny
maslozemiaky
olivový olejryža
cukor, med
sladkosti


Poznámky k tabuľke

  • nikdy nemiešajte zoznamy A a C
  • nemiešajte nič zo zoznamu A so zoznamom B
  • nemiešajte nič zo zoznamu C so zoznamom B
  • miešajte zeleninu alebo šaláty so strukovinami (fazuľou atď.)

Ukážka jedálnička podľa Hayeho diéty

V typickej Hayeho diéte sú jedlá naplánované tak, že sa oddelia bielkoviny a škroby.

Raňajky

Na raňajky sa môže podávať ovocie, a to buď v prírodnej forme, alebo vo forme čerstvo vylisovanej šťavy. Ideálne je ak je ovocie lokálne a sezónne. Dobrou voľbou sú napr. jablká.

Na raňajky sa hodí miska jogurtu, najlepšie domáceho, s lyžicou pšeničných klíčkov.

Vhodný je teplý nápoj ako slabý bylinkový čaj, yerba mate alebo káva, ale nie instantná káva. Káva musí byť čerstvo zomletá. Najlepšie pripravená pomocou filtra. Konzumácia kávy by sa však mala obmedziť. Silná čierna káva sa neodporúča.

Obed

Obed by mohol pozostávať z rôznych druhov zeleniny varenej v pare alebo surovej spolu s porciou chudých bielkovín, ako sú ryby alebo kuracie mäso. Počas tohto jedla sa vyhýbame sacharidom, ako je ryža, chlieb alebo cestoviny.

Vhodné sú zemiaky varené v šupke, kvalitný rastlinný olej, varená alebo surová zelenina, šalát.

Večera

Večera môže opäť obsahovať chudé bielkoviny, ako je tofu alebo strukoviny, spolu s neškrobovou zeleninou.

Vhodná je zeleninová polievka, stredne veľký kúsok mäsa, ryba, hydina, vajcia. Hodí sa aj dusená zelenina na pare alebo koreňové plodiny, nie sú vhodné zemiaky.

Snacky

Občerstvenie medzi jedlami pri Hayeho diéte zvyčajne pozostáva z čerstvého ovocia, surovej zeleniny alebo malého množstva orechov a semienok. Je dôležité poznamenať, že hoci sa ovocie a zelenina odporúčajú, treba sa vyhnúť ich kombinácii s bielkovinami alebo škrobmi.

  • Ak sa chcete občerstviť v blízkosti bielkovinového jedla, občerstvite sa kyslým ovocím.
  • Ak v blízkosti škrobového jedla, občerstvujte sa sladkým ovocím.
  • Ak trpíte nízkou hladinou cukru v krvi, možno budete musieť jesť každé dve hodiny.

Hayeho diéta tiež zdôrazňuje dôležitosť uvedomelého jedenia a dôkladného prežúvania potravy, čo napomáha tráveniu.

Pitie vody počas jedla sa neodporúča, pretože sa predpokladá, že zrieďuje tráviace enzýmy.

Orechy a semienka sú dobrým typom na zdravý snack podľa pravidiel delenej stravy.

Benefity delenej stravy

Hlavné výhody Hayovej diéty sú:

  • viac energie
  • sústredenejší mozog
  • obnova normálnej hmotnosti a jej udržiavanie
  • posilnenie imunity
  • úľava od chronickej bolesti a artritídy
  • stabilizácia hladiny cukru v krvi

Je delená strava vhodná pre každého?

Je dôležité poznamenať, že hoci delená strava môže byť účinná na dosiahnutie konkrétnych cieľov, nemusí byť vhodná pre každého.

Konzultácia s lekárom alebo registrovaným dietológom vám pomôže určiť, či je tento prístup k stravovaniu pre vás vhodný, pričom zohľadní vaše individuálne potreby, preferencie a akékoľvek základné zdravotné ťažkosti.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang