Dezerty

Čokoládové muffiny s ľadovou polevou

Vyskúšajte sladký valentínsky recept na čokoládové muffiny, ktorých chuť čarovne ozvláštni ľadová poleva z ružovej vody. A k tomu, samozrejme, štipka lásky. 

Jednou zo skvelých vlastností čokoládových muffinov s polevou je, že sú neuveriteľne univerzálne. Môžete ich pripraviť s rôznymi druhmi čokolády, napríklad s horkou, mliečnou alebo bielou čokoládou, v závislosti od vašich osobných preferencií. Dokonca sa dajú pripraviť aj s použitím granka – rovnako ako tento grankový koláč a ďalšie dezerty.

Polevu si tiež môžete prispôsobiť podľa svojej chuti, či už dávate prednosť klasickému maslovému krému, čokoládovej ganache alebo krémovej syrovej poleve. Ak by ste radšej zvolili zdravšiu variantu muffinov, siahnite po recepte na cuketové muffiny s čokoládou.

Ingrediencie na čokoládové muffiny s ľadovou polevou

Cesto

 • 1 a 1/2 šálky univerzálnej múky
 • 1/2 šálky nesladeného kakaového prášku
 • 1 lyžička prášku do pečiva
 • 1/2 lyžičky sódy bikarbóny
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/2 šálky nesoleného masla, zmäknutého
 • 1 šálka kryštálového cukru
 • 2 veľké vajcia
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 3/4 šálky plnotučného mlieka
 • 1/2 šálky polosladkých čokoládových lupienkov

Ľadová poleva

 • 1/2 šálky nesoleného masla, zmäknutého
 • 2 šálky práškového cukru
 • 1/4 šálky nesladeného kakaového prášku
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 1/4 šálky plnotučného mlieka

Postup na čokoládové muffiny s ľadovou polevou

 1. Predhrejte si rúru na 180 °C. Formu na muffiny s 12 priehlbinami vyložte papierovými košíčkami a dajte bokom.
 2. V stredne veľkej miske zmiešajte múku, kakaový prášok, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a soľ. Odstavte.
 3. Vo veľkej miske zmiešajte zmäknuté maslo a kryštálový cukor do ľahkej a nadýchanej zmesi. Po jednom pridávajte vajcia a po každom pridaní dobre vyšľahajte. Vmiešajte vanilkový extrakt.
 4. Postupne pridávajte suché prísady do mokrej zmesi striedavo s mliekom, kým sa všetko dobre nespojí. Vmiešajte čokoládové lupienky.
 5. Lyžicou dávajte cesto do pripravenej formy na muffiny a každú priehlbinu naplňte približne do 2/3. Pečte 18-20 minút, alebo kým špajdľa zapichnutá do stredu muffinu nevyjde čistá.
 6. Muffiny vyberte z rúry a nechajte ich 5 minút vychladnúť vo forme, potom ich preložte na mriežku, aby úplne vychladli.
 7. Na prípravu polevy vymiešajte zmäknuté maslo v miske, kým nie je ľahké a nadýchané. Pridajte práškový cukor a kakaový prášok a miešajte, kým sa dobre nespoja. Pridáme vanilkový extrakt a mlieko a miešame, kým nie je poleva hladká a krémová.
 8. Keď muffiny úplne vychladnú, pomocou noža alebo zdobiaceho vrecka polejeme vrch muffinov pripravenou polevou. V prípade potreby ozdobte ďalšími čokoládovými lupienkami alebo posýpkou.

K muffinom s polevou si pripravte ešte alžírsku kávu a zážitok z jedinečných chutí máte zaručený.

Poleva

Polevy sú lahodným doplnkom k muffinom, ktorý môže už aj tak chutnú pochúťku posunúť na vyššiu úroveň. Na muffiny možno použiť rôzne druhy polevy, od maslového krému až po tvarohovú polevu, čokoládovú ganache alebo dokonca jednoduchú polevu z práškového cukru a mlieka. Ako zaujímavú obmenu môžete skúsiť polevu s kefírom, ktorú nájdete v tomto recepte na koláč z kyslého mlieka. A nielen na muffiny, ale aj medvedie labky.

Polevy sú lahodným doplnkom k muffinom

Poleva môže muffinom dodať sladkú a krémovú vrstvu, ktorá môže vyvážiť prípadnú horkosť alebo kyslosť základu muffinov. Vďaka nej môže muffin vyzerať aj vizuálne príťažlivejšie, pretože muffin získa farebný nádych a textúru.

Príprava polevy

Pokiaľ ide o prípravu polevy na muffiny, môžete si vybrať z mnohých rôznych variantov. Maslový krém je klasická voľba, ktorá sa vyrába zmiešaním masla a práškového cukru, zatiaľ čo krémová syrová poleva dodáva muffinom pikantnú a krémovú chuť.

Čokoládová ganache je dekadentná a bohatá možnosť, ktorú možno pripraviť rozpustením čokolády a hustej smotany. Jednoduchá poleva z práškového cukru a mlieka je ďalšou jednoduchou možnosťou, ktorú možno ochutiť výťažkami, napríklad vanilkovým alebo mandľovým.

V závislosti od chuti a štýlu muffinov možno polevu ozdobiť aj ďalšími prísadami, ako je posýpka, nasekané orechy alebo dokonca ovocie.

Ak ste polevy pripravili príliš veľa a zostala vám nejaká nazvyš, môžete ju minúť napríklad do chutných francúzskych palaciniek.

Maslový krém na muffiny – recept

Maslový krém je lahodná a univerzálna poleva, ktorá je ideálna na polevu muffinov. Má ľahkú, hladkú štruktúru a sladkú maslovú chuť, ktorá sa dokonale hodí k všetkým druhom muffinov. Vďaka svojej krémovej konzistencii sa ľahko rozotiera na muffiny a poskytuje peknú, rovnomernú vrstvu polevy. Maslový krém je tiež skvelým spôsobom, ako pridať muffinom trochu sladkosti navyše bez toho, aby ste prekrývali chuť samotného muffinu.

Lahodné muffiny s maslovou polevou

Ingrediencie na maslový krém na muffiny

 • 1/2 pohára nesoleného masla, zmäknutého
 • 2 šálky práškového cukru
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 1-2 lyžice plnotučného mlieka alebo hustej smotany

Postup na maslový krém na muffiny

 1. Vymiešajte zmäknuté maslo vo veľkej miske elektrickým alebo stojanovým mixérom do ľahkej a nadýchanej konzistencie.
 2. Postupne pridávajte k maslu práškový cukor, približne po 1/2 šálky, a po každom pridaní miešajte, kým sa dobre nespojí.
 3. Primiešajte vanilkový extrakt.
 4. Pridajte plnotučné mlieko alebo hustú smotanu, počnúc 1 polievkovou lyžicou, a miešajte, kým nie je poleva hladká a krémová. Podľa potreby pridajte viac mlieka alebo smotany, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.
 5. Keď muffiny úplne vychladnú, pomocou noža alebo vrecúška na potláčanie polejte vrch muffinov pripraveným maslovým krémom.
 6. Podľa potreby ozdobte vrch muffinov ďalšími prísadami, ako je posýpka, nasekané orechy alebo ovocie.

Poznámka: Ak dávate prednosť ochutenému maslovému krému, môžete do polevy pridať extrakty, napríklad mandľový alebo citrónový, alebo dokonca potravinárske farbivo, aby ste vytvorili vizuálne atraktívnejšie muffiny.

Pre zaujímavosť farbivo E150d, ktoré sa používa v širokej škále potravinárskych výrobkov, vrátane colových nápojov, čokolády, džemov, cukríkov, sirupov, sójovej omáčky, piva alebo červeného vína je často diskutovanou témou pre svoju potenciálnu škodlivosť

Tvarohová poleva na muffiny – recept

Tvarohová poleva je skvelý spôsob, ako do muffinov pridať trochu bielkovín a urobiť ich výživnejšími. Táto krémová poleva sa vyrába zmiešaním tvarohu s ďalšími prísadami, ako je med, cukor a vanilkový extrakt, a môžete ju rozotrieť na vrch muffinov. Poleva dodá muffinom jemnú chuť a krémovú štruktúru, vďaka čomu budú ešte chutnejšie. Pomáha tiež udržať muffiny vlhké a dodáva im výživnú dávku bielkovín.

Chutné muffiny s tvarohovou polevou

Ingrediencie na tvarohovú polevu na muffiny

 • 1 šálka tvarohu
 • 2 lyžice medu
 • 1/2 lyžičky vanilkového extraktu
 • 1/2 lyžičky škorice

Postup na tvarohovú polevu na muffiny

 1. V stredne veľkej miske zmiešajte tvaroh, med, vanilkový extrakt a škoricu.
 2. Dobre premiešajte, kým sa ingrediencie dôkladne nespoja.
 3. Tvarohovú polevu rozotrite na muffiny.

Poznámka: Do polevy môžete pridať aj iné príchute, napríklad pomarančovú kôru, kakaový prášok alebo nasekané orechy, aby ste vytvorili osobitejšiu chuť. Množstvo použitého medu môžete tiež upraviť v závislosti od požadovanej sladkosti.

Využiť pri varení zdravý med namiesto cukru, odporúčame aj pri iných receptoch.

Čokoládová ganache na muffiny – recept

Čokoládová ganache je bohatá a rýchla poleva, ktorá sa výborne hodí na polevu muffinov. Táto poleva sa pripravuje zmiešaním rozpustenej čokolády so smotanou a miešaním, kým nevznikne hustá, lesklá zmes. Ganache sa môže vyliať na vrch muffinov alebo použiť ako náplň medzi vrstvami.

Dodáva im hlbokú čokoládovú chuť a krémovú konzistenciu, ktorá určite poteší každý mlsný jazýček. Najlepšie na tom je, že sa dá použiť na akúkoľvek príchuť muffinov, takže je to skvelý spôsob, ako ozdobiť svoj obľúbený recept.

Čokoládová ganache na muffiny

Ingrediencie na čokoládovú ganache na muffiny

 • 1 šálka polosladkej čokolády alebo nasekanej čokolády
 • 1/2 pohára hustej smotany
 • 1/4 šálky nesoleného masla

Postup na čokoládovú ganache na muffiny

 1. V stredne veľkom hrnci zohrievajte smotanu a maslo na miernom ohni, kým sa maslo nerozpustí a zmes nezačne vrieť.
 2. Odstavte z ohňa a pridajte do hrnca čokoládové lupienky alebo nasekanú čokoládu.
 3. Zmes miešajte, kým sa čokoláda úplne nerozpustí a ganache nebude hladký a lesklý.
 4. Ganache nechajte niekoľko minút vychladnúť a potom ho použite ako polevu na muffiny.
 5. Po úplnom vychladnutí muffinov polejeme vrch muffinov ganache.
 6. Podľa potreby ozdobte vrch muffinov ďalšími prísadami, napríklad posýpkou, nasekanými orechmi alebo ovocím.
 7. Pred podávaním nechajte ganache vychladnúť a stuhnúť.

Poznámka: Ak máte radšej hustejšiu ganache, môžete použiť viac čokolády a menej smotany. Ak máte radšej redšiu ganache, môžete použiť viac smotany a menej čokolády. Sladkosť môžete upraviť aj pridaním väčšieho alebo menšieho množstva čokolády alebo cukru do zmesi.

Poleva z práškového cukru a mlieka na muffiny – recept

Poleva z práškového cukru a mlieka je jednoduchý a chutný spôsob, ako muffinom dodať trochu sladkosti. Táto poleva sa pripraví zmiešaním práškového cukru, mlieka a štipky soli a potom sa mieša, kým nevznikne hustá krémová zmes.

Poleva sa môže naniesť na vrch muffinov a vytvoriť tak sladkú polevu, ktorá im dodá príjemný záverečný nádych. Táto ľahká a vzdušná poleva je skvelým spôsobom, ako muffinom dodať sladký nádych bez toho, aby prekrývala ich prirodzenú chuť.

Klasikou je poleva z práškového cukru a mlieka

Ingrediencie na polevu z práškového cukru a mlieka na muffiny

 • 1 šálka práškového cukru
 • 2-3 lyžice plnotučného mlieka alebo hustej smotany
 • 1/2 lyžičky vanilkového extraktu (nepovinné)

Postup na polevu z práškového cukru a mlieka na muffiny

 1. V stredne veľkej miske preosejte práškový cukor, aby ste odstránili všetky hrudky.
 2. Postupne pridávajte plnotučné mlieko alebo hustú smotanu po jednej polievkovej lyžici za stáleho šľahania.
 3. Pokračujte v pridávaní mlieka alebo smotany, kým poleva nedosiahne požadovanú konzistenciu.
 4. Ak používate vanilkový extrakt, pridajte ho a šľahajte, kým nie je poleva hladká a dobre spojená.
 5. Po úplnom vychladnutí muffinov naneste glazúru na vrch muffinov pomocou lyžice alebo štetca na pečivo.
 6. V prípade potreby ozdobte vrch muffinov ďalšími prísadami, ako je posýpka, nasekané orechy alebo ovocie.
 7. Pred podávaním nechajte polevu zaschnúť a stuhnúť.

Poznámka: Hustotu polevy môžete upraviť pridaním väčšieho alebo menšieho množstva mlieka alebo cukru do zmesi. Polevu môžete ochutiť aj pridaním iných extraktov, napríklad mandľového alebo citrónového, alebo použitím domáceho mandľového mlieka či ochuteného mlieka, napríklad čokoládového alebo jahodového.

Príležitosti pre muffiny s polevou

Tieto muffiny si môžete vychutnať na raňajky ako takzvané ranné muffiny, ako poludňajšiu desiatu alebo ako dezert po večeri. Zároveň sú skvelou voľbou do vaku na výlety s deťmi.

Sú tiež skvelým doplnkom na neskorý obed alebo na špeciálnu príležitosť, ako je narodeninová oslava alebo detská párty. Dospelým ešte k muffinom pripravte cappuccino či jedinečnú alžírsku kávu, aby ste boli vzornými hostiteľmi.

Celkovo sú čokoládové muffiny s polevou úžasnou a poctivou pochúťkou, ktorá určite uspokojí vaše chute na sladké. Nech si ich vychutnáte pri ktorejkoľvek príležitosti, sú chutnou a všestrannou možnosťou, ktorá vás určite poteší.

Kategorie:

Dezerty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang