Magazín

Vitamín A

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patrí aj veľmi dôležitý vitamín A.

Vitamín A sa vyskytuje v našej strave v dvoch podobách – v živočíšnych potravinách ako retinol a v potravinách rastlinného pôvodu vo forme provitamínu β-karotému, ktorý sa v pečeni a črevách mení na vlastný vitamín A.

Z β-karoténu dokáže telo získať menej vitamínov. Odhaduje sa, že potrebné množstvo β-karoténu by bolo až 6 násobne vyššie ako v prípade vitamínu A.

Premenu β-karoténu na vitamín A významne uľahčuje prítomnosť tukov v strave. S uvoľňovaním zásob vitamínu A z pečene pomáha zinok. Tento proces môže negatívne ovplyvniť konzumácia alkoholu a niektorých liekov.

Kde nájdeme vitamín A

Vitamín A je prirodzene obsiahnutý v rybom tuku a rybách, žĺtkoch, vnútornostiach a mliečnych výrobkoch. Vo forme β-karoténu sa nachádza v zelenine (predovšetkým v mrkve, špenáte, brokolici, mangu a marhuliach).

Na doplnenie vitamínu A si môžete pripraviť chutnú brokolicovú polievku bez smotany.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka je 500-5000 m. j.1 (medzinárodných jednotiek, niekedy označovaných ako IU = International Units).

Na pokrytie odporúčanej dennej dávky postačí napríklad 100 g marhúľ alebo tuniaka, 25 g vareného špenátu alebo jedna čajová lyžička rybieho oleja (ten obsahuje v 100 ml až 19000 μg vitamínu A). Vitamínom A sa obohacujú aj niektoré rastlinné tuky.

Vitamín A má vplyv predovšetkým na správnu funkciu očnej sietnice, kvalitu pokožky a sliznice. Je nevyhnutný pre správnu obranyschopnosť a taktiež prispieva tvorbe bielkovín v tele.

Nedostatok vitamínu A sa prejavuje najčastejšie zlým videním v tme, suchými očami a porušením rohovky. Objaviť sa môžu aj popraskané kútiky úst a svrbiaca hrubá pokožka. Deti sú ohrozené chorobami omnoho častejšie.

Nadbytok vitamínu A je rovnako nebezpečný ako jeho nedostatok. Z pestrej stravy nadbytok vitamínu A väčšinou nehrozí, pretože je spojený predovšetkým s užívaním vitamínových preparátov.

Prejavuje sa stratou chuti do jedla, nevoľnosťami, poruchami pečene, odlupovaním kože či vypadávaním vlasov. Najzávažnejšie je obdobie tehotenstva, kedy môže nadbytok tohto vitamínu spôsobiť trvalé poškodenie plodu. 

Kategorie:

Magazín

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang