PolievkyReceptyVegan/Vegetarian

Brokolicová polievka so syrom – recept

Chutná polievka, ktorá sa pripravuje bez smotany, mlieka či múky. Na jej prípravu budete potrebovať len niekoľko základných surovín. Jej chuť je bohatá, zasýti, ale nezaťaží.

Táto aromatická polievka sa pripravuje bez smotany, mlieka alebo múky, dokonca aj bez zeleninového vývaru.

Čo budete potrebovať na brokolicovo-syrovú polievku

Na prípravu potrebujete len niekoľko základných surovín:

  • Maslo prispieva k neodolateľnej chuti a hodvábnej štruktúre. Technicky by ste ho mohli nahradiť dvoma lyžicami extra panenského olivového oleja.
  • Cibuľa a cesnak tvoria pikantnú základnú vrstvu. Keďže ich neskôr všetky rozmixujeme, nemusíme ich krájať nadrobno. V skutočnosti môžete cesnak len roztlačiť plochou stranou noža, odstrániť šupku a hodiť ho do hrnca. Je to také jednoduché!
  • Zemiaky, ošúpané a uvarené do mäkka, dodajú po rozmixovaní luxusnú krémovú štruktúru.
  • Samozrejme, veľa brokolice. Stonky prispievajú k základu a extra brokolicovej chuti. Polovicu ružičiek brokolice očistíme a zvyšok uvaríme v hrnci, aby sme získali požadovanú textúru.
  • Voda to všetko spojí. Skúšajte experimentovať s používaním vody namiesto zeleninového vývaru v polievkach, budete milo prekvapení. Zeleninové bujóny kupované v obchode môžu prispieť k nežiaducej farbe, nepríjemným príchutiam a nadmernému množstvu soli. Voda tieto problémy nemá. Navyše ušetríte pár eur.
  • Výrazný syr čedar pochádzajúci z Anglicka ponúka maximálnu chuť a krémovú štruktúru. Môžete začať s polovicou a pridať viac podľa svojich preferencií. Ručne strúhaný syr je najlepší, pretože vopred nastrúhané syry sú obalené práškom, ktorý môže po roztavení spôsobiť zlepenie syra. Ak môžete, kúpte si biely čedar. Žltý čedar by mohol polievku nežiaduco zafarbiť.

Zužitkujte maximum surovín

Možno najúžasnejšou vlastnosťou tejto polievky je, že využíva stonky brokolice, ktoré zvyčajne vyhadzujeme. Menej odpadu, viac živín.

Podľa tohto receptu pripravíte veľké množstvo polievky (približne 10 šálok). Ak servírujete pre dve osoby alebo nechcete mať veľa zvyškov, môžete ingrediencie ľahko znížiť na polovicu.

Krémová brokolicová polievka bude chutiť každému.

Recept na brokolicovú polievku bez smotany

Ak hľadáte krásne zelenú polievku, ktorá je hladká, s jemnou štruktúrou brokolicových ružičiek, a ktorá je navyše bez smotany a múky, postupujte podľa nasledujúceho receptu. Zaujímavou náhradou múky je napríklad Hraška, ktorou môžete polievku skvelo zahustiť.

Ingrediencie na brokolicovú polievku bez smotany

  • 3 lyžice masla
  • 2 stredne veľké cibule nakrájané nahrubo
  • 6 strúčikov cesnaku, roztlačených a ošúpaných
  • ½ lyžičky chilli vločiek (nepovinné)
  • 1 a ¼ lyžičky soli
  • mleté čierne korenie, podľa chuti
  • 1 kg brokolice so stonkami
  • 1 veľký zemiak, ošúpaný a nakrájaný na 1 až 2-centimetrové kúsky
  • 6 šálok vody
  • 150 g strúhaného syra čedar, podľa chuti
  • nakrájaná pažítka alebo zelená cibuľka na ozdobu (nepovinné)

Postup na brokolicovú polievku bez smotany

  1. Vo veľkom hrnci rozpustite maslo na strednej teplote. Pridajte cibuľu, cesnak, chilli vločky, ¼ čajovej lyžičky soli a asi 10 štipiek čierneho korenia.
  2. Premiešajte, potom hrniec zakryte a za občasného miešania varte, kým cibuľa nezmäkne a nezačne zlatnúť, približne 8 až 10 minút.
  3. Medzitým odrežte a odstráňte hrubé spodné konce brokolicových stoniek. Pomocou škrabky na zeleninu ošúpte tvrdú vonkajšiu šupku na stonkách. Stonky odrežte a nakrájajte na kúsky veľké asi 1 až 2 cm. Odložte bokom.
  4. Teraz pracujte s ružičkami brokolice a nakrájajte ich čo najbližšie k základni. Ružičky brokolice si nechajte – o chvíľu ich použijeme.
  5. Do hrnca pridajte kúsky brokolicových stoniek a zemiakov a premiešajte. Prilejte 6 šálok vody a zvyšnú 1 čajovú lyžičku soli. Zvýšte teplotu na vysokú a priveďte zmes do varu, potom znížte teplotu na strednú a hrniec zakryte.
  6. Varte, kým brokolicové stonky a zemiaky nezmäknú, približne 20 – 25 minút. Medzitým nakrájajte ružičky na malé kúsky.
  7. Keď sú zemiaky a stonky mäkké, pridajte polovicu ružičiek do hrnca, premiešajte, prikryte a varte, kým nie sú jasno zelené, asi 3 až 5 minút. Odstavte hrniec z ohňa. Mixujte, kým nebude zmes úplne hladká.
  8. Vráťte hrniec na stredný oheň a pridajte zvyšné ružičky. Hrniec prikryte a varte, kým nie sú jasne zelené, asi 4 až 7 minút. Pridajte takmer všetok syr (malú hrsť si nechajte na ozdobu) a miešajte, kým nevznikne hladká hmota.
  9. Polievku rozdeľte do misiek a posypte syrom a podľa potreby aj pažítkou.

TIP: Rovnako chutnou polievkou, ku ktorej si môžete dopriať bohatú vrstvu syra je cibuľová polievka alebo krémová polievka z ružičkového kelu so zemiakmi.

Brokolicovú polievku si môžete pripraviť aj vopred

Prikryte ju a uložte do chladničky až na 4 dni (farba však časom trochu stmavne) alebo ju zamrazte až na 3 mesiace.

Dôležité je aj kuchynské náčinie

  • Polievky chutia lepšie, keď sa varia v holandskej rúre alebo veľkom liatinovom hrnci. Dobre poslúži aj veľký hrniec na polievku s ťažkým dnom.
  • Na hrniec budete potrebovať pokrievku. V krajnom prípade môžete použiť kovový plech na pečenie.
  • Ak pripravujete celú dávku, budete ju musieť mixovať po častiach v stojanovom mixéri. Alebo môžete použiť ponorný mixér. Problémom ponorných mixérov je, že z nich nikdy nevznikne taká krémová polievka, akú by ste mohli dosiahnuť v stojanovom mixéri.
  • Bezpečnostné upozornenie: Nikdy nenapĺňajte stojanový mixér až za hranicu maximálneho naplnenia, inak by ste mohli spôsobiť obrovský neporiadok. Hrozí tiež riziko popálenia.
Brokolicový krém sa dá pripraviť nielen bez lepku ale aj bez laktózy a živočíšnych produktov.

Vegánska a bezlaktózová verzia

Táto polievka je vegetariánska a bezlepková, ako je napísané. Dokonca ju môžete pripraviť aj bezmliečne/vegánsky s použitím náhrad.

Bez mlieka/vegán

Nahraďte maslo 2 lyžicami extra panenského olivového oleja. Pri mixovaní polievky pridajte ½ šálky surových kešu orieškov (namočených na 4 hodiny, opláchnutých a scedených), 1 lyžicu pochúťkového droždia, 1 lyžičku citrónovej šťavy, ½ lyžičky jablčného octu a slabú ¼ lyžičky dijonskej horčice. Vynechajte syr.

Ak dodržiavate zásady vegánskej kuchyne, určite vám padne vhod aj tento recept na studenú španielsku polievku gazpacho, krémovú mrkvovo-šošovicovú polievku či vegánsku polievku z ružičkové kelu.

Ako zahustiť brokolicovú polievku bez smotany?

Problémom brokolicovej polievky je, že môže byť trochu vodnatá. Máme pre vás niekoľko tipov, ako ju zahustiť bez použitia smotany či múky.

  1. Zredukovanie: Po uvarení polievky znížte teplotu na stredne nízku a nechajte ju variť 5 až 10 minút. Potom znížte teplotu na minimum a nechajte ju variť ďalších 10 minút. Počas tohto času sa krém zahustí. Keď je hotová, budete mať hustú a chutnú brokolicovo-syrovú polievku.
  2. Pridajte maslo: Aby vaša polievka zostala hustá, budete musieť pridať trochu viac masla. Pridajte ho za dve polievkové lyžice. Keď sa rozpustí, zašľahajte ho a rozmiešajte v celej polievke.
  3. Brokolicové pyré: Jedným zo spôsobov, ako zahusťovať polievku bez pridania akýchkoľvek prísad, je rozmixovať časť uvarenej brokolice ponorným mixérom a potom ju vrátiť do hrnca. Z rozmixovanej brokolice sa do tekutiny uvoľní škrob, ktorý funguje ako prirodzené zahusťovadlo. Tento spôsob tiež dodá polievke peknú štruktúru.
  4. Kukuričný škrob: Výborne funguje ako zahusťovadlo, pretože obsahuje veľké množstvo sacharidov, ktoré absorbujú tekutinu a pri zahrievaní v tekutej forme zväčšujú svoj objem. Pred pridaním do brokolicovo-syrovej polievky rozmiešajte 1 polievkovú lyžicu kukuričného škrobu v studenej vode do úplne hladkej konzistencie a varte ju na miernom ohni 5 minút alebo kým nezhustne na požadovanú konzistenciu.
  5. Zemiakový škrob: Môžete ho použiť ako zahusťovadlo zmiešaním 1 polievkovej lyžice zemiakového škrobu s 2 polievkovými lyžicami vody a šľahaním do hladka. Potom túto zmes pomaly pridávajte do horúcej polievky a neustále šľahajte asi 5 minút alebo kým nezhustne.
  6. Instantné zemiakové vločky: Sú skvelým zahusťovadlom do syrovej polievky, pretože sú škrobovité a ľahko sa rozpúšťajú v horúcich tekutinách. Majú tiež neutrálnu chuť, ktorá nebude konkurovať ostatným zložkám polievky. Vmiešajte ich tesne pred podávaním; po pridaní priveďte polievku do varu a nechajte ju variť 2 – 3 minúty alebo kým mierne nezhustne, potom ju hneď podávajte. Odporúčané množstvo je 1 polievková lyžica instantných zemiakových vločiek na každú 1 šálku tekutiny.

Podobne môžete nahradiť smotanu aj pri recepte na kuraciu krémovú polievku.

K brokolicovej polievke sa hodí chrumkavé pečivo aj šalát.

Čo podávať k brokolicovo-syrovej polievke?

Táto polievka je ľahkým, ale výdatným jedlom sama o sebe, ale je tiež výborná so sendvičom alebo chrumkavým šalátom. Tu je niekoľko nápadov na jedlá, ktoré si s brokolicovou polievkou vychutnáte:

TIP: Skúste aj ďalšie jedlá z brokolice vhodné pre vegánov.

Brokolica podporí zdravie

Vedeli ste, že brokolica obsahuje veľa vitamínu C? A ten potrebujeme všetci. Ďalej je plná betakaroténu, vďaka ktorému naše telo získa vitamín A. Taktiež je zdrojom selénu, vlákniny, bielkovín, vápnika a vitamínu K, ktorý patrí k vitamínom rozpustným v tukoch. Brokolica pomáha bojovať proti zápalom aj rakovine.

Má nízky glykemický index, takže si vďaka nej udržíte správnu hladinu cukru v krvi. Je vhodná aj na chudnutie. Brokolicová polievka bez smotany teda jednoznačne patrí medzi recepty na zdravé stravovanie.

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang