Recepty

Čoho jeme veľa?

S nesprávnymi stravovacími návykmi a neskôr aj s možným zvyšovaním telesnej hmotnosti súvisí často nadbytočná konzumácia niektorých druhov nevhodných potravín.

Najčastejšie sú to sladkosti, ale aj údeniny, pokrmy z bufetov a prevádzok rýchleho občerstvenia, najrôznejšie solené potraviny a pochutiny. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, pre deti sú nevhodné aj nízkotučné potraviny, nízkotučné rastlinné tuky či mliečne výrobky.

Sladkosti

Veľmi častou a stále sa opakujúcou chybou je nadmerná konzumácia sladkostí. Obľúbené sú sladké pokrmy, buchty, žemľovky, palacinky a pod. Nemusíme sa preto čudovať vyššiemu výskytu nadváhy a obezity u detí.

Nadmerná konzumácia sladkostí, pokiaľ nie je kompenzovaná dostatočnou pohybovou aktivitou, vedie k zvyšovaniu telesnej hmotnosti, nehovoriac o neblahom vplyve cukru na zubnú sklovinu a tvorbu zubného kazu.

Ak majú deti v strave príliš veľa jednoduchých sacharidov (ich zdrojom sú práve sladkosti), ktoré nie sú vykompenzované dostatkom pohybu, premieňajú sa nadbytočné sacharidy na tuky a ukladajú sa. V normálnom jedálnom lístku zdravých detí majú sladkosti, samozrejme, svoje miesto, nemali by však tvoriť jeho základ.

Môžeme dať prednosť ich zdravším variantom, kvalitné čokolády s vysokým podielom kakaa, sušené ovocie, orechy, müsli výrobky. Sladkosti navyše môžu v poleve či náplni obsahovať tuky s nevhodným zložením, majú minimum vitamínov a minerálnych látok.

Obľúbenými maškrtami sú nielen sladkosti, ale aj čipsy, chrumky alebo solené oriešky. Nielen deti, ale aj ich najbližší vzor, rodičia,, si ich berú k sledovaniu televízie, čítaniu knihy. Deti si ich kupujú v škole na desiatu či obed.

Nadmerný príjem soli môže viesť k ťažkostiam s ľadvinami alebo k zvýšenému zadržovaniu vody v tele, a tým k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Slané pochutiny je možné nahradiť napríklad zeleninovými jednohubkami. Najlepšie je pri sledovaní televízie, pri čítaní alebo učení nejesť vôbec.

Fast-food

K zvyšovaniu telesnej hmotnosti, ale aj hladiny cholesterolu a tukov v krvi prispieva časté stravovanie v bufetoch a prevádzkach rýchleho občerstvenia. Väčšina ponúkaných jedál je bohatá nielen na spomínané jednoduché sacharidy, ale aj na tuky s nevhodným zložením s nasýtenými mastnými kyselinami alebo transmastnými kyselinami, cholesterol a soľ.

Tzv. „fast food“ by sa teda nemal v zdravom jedálnom lístku detí (ani dospelých) v žiadnom prípade objavovať každý deň. Ak si deti nejaké jedlo z rýchleho občerstvenia dajú, mali by potom svoj denný jedálny lístok doplniť dostatkom zeleniny a ovocia a v tento deň už nejesť údeniny alebo ďalšie tučné jedlá.

Navyše, ak si dieťa kúpi hamburger v školskom bufete alebo v stánku pred školou a zje ho na desiatu, prijme množstvo energie, ktoré zodpovedá obedu.

Na pestrý a vyvážený obed dieťa potom nemá chuť, nie je dostatočne hladné, prichádza o celý rad potrebnejších látok alebo skonzumuje aj obed a celkový energetický príjem za deň výrazne stúpne.

Pokiaľ dieťa energiu nevydá, môže sa jeho hmotnosť po čase neúmerne zvyšovať. Stravovanie v stánkoch a prevádzkach rýchleho občerstvenia je rýchle, pohodlné a hlavne chutné. Deti si naň preto veľmi ľahko zvyknú.

Pokrmy z rýchleho občerstvenia sú veľmi často bohaté na tuky, cholesterol, jednoduché sacharidy a soľ. Rozhodne by nemali tvoriť hlavnú časť detského jedálneho lístka.

Nízkotučné potraviny

Stretávame sa však aj s opačným prístupom. Mamičky sa boja, aby ich dieťa nepribralo, aby nejedlo príliš veľa tukov, takže mu odmalička dávajú nízkotučné potraviny a pokrmy pripravujú prakticky bez tuku.

Pre zdravú výživu detí však nie je dobré, ak v nej tuky úplne chýbajú alebo ich je veľmi málo, pretože ich potrebujú nielen ako zdroj energie, ale aj pre správny rast a vývoj, pre využitie vitamínov rozpustných v tukoch alebo pre tvorbu niektorých hormónov.

Nejde teda o to, aby sme tuky z detského jedálneho lístka vylúčili, ale sústredili sa na ich vhodný výber.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang