Pohánka je jedna zo super potravín, ako napr. quinoa, pšeno, chia semiačka. Dodáva kopec energie, je zdravá, dokonale zasýti, obsahuje veľa proteínov, vitamínov a je tiež vhodná pre celiatikov.
Má orieškovú chuť a dá sa pripraviť aj bez varenia, tým pádom si zachová viac cenných látok, ktoré obsahuje. Stačí ju cez noc nechať namočenú vo vode a ráno ju už iba prepláchneme, dochutíme napr. agáve sirupom či medom a zalejeme troškou obľúbeného orieškového mlieka. Môžeme pridať banán, maliny.
Také easy. Toto je najrýchlejšia varianta pohánkových raňajok, poďme ale na tú ešte božskejšiu časť.
Recept pre 2 osoby, čas prípravy 1 hod. 20 min., z toho čas pečenia v trúbe (1 hod.)
Potrebujeme:
Na müesli z pohánky:
- 150 g pohánkových krúpov
- 2 pol. lyžičky medu alebo agáve či javorového sirupu
- 2 čajové lyžičky mletej škorice
- štipku soli
- papier na pečenie
Na kešu krém:
- 150 g kešu orechov
- 3 pol. lyžice agáve sirupu alebo obľ. sladidlo
- 2-3 pol. lyžice štavy z citróna
- 4 lyžice kokosového oleja
- štipku soli
- polovička vanilkového struku
Na pečené škoricové jabĺčka:
- 2 stredne veľké jablká
- 1 pol. lyžice kokosového oleja
- 1-2 čajové lyžičky mletej škorice
Recept začneme namočením pohánky a kešu orieškov vo vode. Najlepšie je nechať ich odpočívať v noci.
Pohánku následne premyjeme vodou, necháme odkvapkať a v miske zmiešame spolu s 2 pol.lyžicami medu alebo agáve sirupu, 2 čajovými lyžičkami mletej škorice a štipkou soli. Dobre premiešame a rovnomerne rozprestrieme na plech na papier na pečenie. Pečieme, resp. necháme vysušiť v trúbe pri 100 stupňoch, 1 hodinu. Müesli môžeme dať piecť spolu s jabĺčkami, dozvieš sa nižšie prečo.
Hotové müesli môžeme hneď spapať zaliate mliekom alebo pokračujeme ďalej.
Krém z kešu orechov
Všetko s mierou sa hovorí, aj keď pri tomto recepte je ťažké riadiť sa týmto pravidlom.
Písali sme, ze kešu orechy necháme cez noc namočené vo vode, ale ak chcete krém spraviť rýchlejšie, alebo zabudnete ich cez noc dať namočiť, postačí im pokojne aj jedna hodina.
Orechy zlejeme z vody a dáme do mixéra. Uprednostníme však najprv. tekuté suroviny a to: 3 pol. lyžice agáve sirupu, 2-3 pol. lyžice štavy z citróna, 4 lyžice roztopeného kokosového oleja. Tekutiny krátko pomixujeme a pridáme kešu orechy, štipku soli a zrniečka z vanilkového struku. Na tento proces je mať lepší výkonnejší mixér, krém tak bude hladký a smooth, ale nám sa to podarilo aj s ponorným mixérom.
Pečené škoricové jabĺčka
Jabĺčka umyjeme a nakrájame na tenké plátky, aj so šupkou. V miske ich zmiešame spolu s rozpusteným kokosovým olejom a mletou škoricou. Jablká sú samé o sebe sladké, tak ich už nesladíme. Dáme piecť na papier na pečenie pri 100 stupňoch na jednu hodinu, tak ako naše müesli. Samozrejme, že by sme ich mohli piecť pri vyššom stupni a kratší čas, ale takto si zachovajú viac vitamínov. Prípadne ich iba nastrúhame, čiže ostanú surové a zmiešame s olejom s škoricou.
A teraz už iba vrstvíme hotové súčasti nášho pohára a rozplývame sa. Raz, dva, tri, pečené jabĺčka, pohánkové müesli, krém z kešu orechov, jabĺčka, müesli, krém.
Ideálne je nechať pohár aspoň hodinku odležať, aby sa spojili chute, ale my sme to jednoducho nevydržali.