Recepty

HELLO KLÍČKY: Ako si naklíčiť zdravie doma

Minulý mesiac sme mali v Healthy Slovakia špeciálnu výzvu, počas ktorej sme sa naučili spoločne naklíčovať zdravie v podobe magických klíčkov a ja som oslovila úžasnú Katku zo Sprout me, aby nás v tomto procese viedla.

Vyrobili sme si vlastnú nakličovaciu nádobu a “zasadili” klíčky. Niektorí z vás mi písali po výzve, že ju nestihli, tak som sa rozhodla pridať návod na naklíčovanie po domácky aj sem.

Výroba vlastnej nakličovacej nádoby

Nakličovať môžete strukoviny, obilniny a zelené klíčky. Pri všetkých platí rovnaký postup, ktorý sa skladá z dvoch jednoduchých častí:

  1. Namáčanie semienok
  2. Preplachovanie semienok/klíčkov minimálne 2x denne

Nie každý typ semienka sa však správa rovnako a preto sa niektoré z nich nakličujú v jednom druhu nádoby a iné zase v druhom. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, prečo pre jednotlivé semienka treba rôzne druhy nádob, môžete si prečítať tento článok.

Aby ste sa naučili pripravovať viac druhov klíčkov a použili pri tom viac systémov nakličovania, vyskúšate si počas výzvy prípravu dvoch druhov klíčkov v dvoch rôznych, po domácky vyrobených nádobách.

Na domáce klíčky teda budete potrebovať:

  • Fazuľky mungo (kúpite v každom bioobchode)
  • Bio semienka žeruchy (kúpite vo väčšine bioobchodov)
  • Čistý zavaraninový pohár
  • Kúsok gázy alebo jemnej čistej tkaniny
  • Obyčajnú gumičku
  • Menšiu tácku, plochý tanierik alebo menší plech s nízkym okrajom
  • Vatu

Začneme výrobou prvej nakličovacej nádobky – nakličovacieho pohára

Do čistého zavaraninového pohára (objem aspoň 0,4 l) nasypete 4-6 polievkových lyžíc mungo fazuliek. Zalejete čistou vodou aspoň do 3/4 pohára. Vrch pohára prekryjete gázou a gázu upevníme gumičkou, prípadne špagátom. Mungo necháte namáčať približne 8 hodín.

Takto môžete nakličovať akékoľvek strukoviny, obilniny a tiež zelené semienka. Pozor! Nie však tie zelené semienka, ktoré pri kontakte s vodou tvoria gél.

Potom prichádza najdôležitejšia fáza, v ktorej ale platí iba jedno jednoduché pravidlo. Semienka, ktoré ste si namočili musia zostať stále vlhké.

Postup je teda nasledovný:

Po 8 hodinách vylejte vodu z pohára. Od tohto momentu už vodu do pohára nikdy nenalievajte na stálo. Mungo však treba preplachovať aspoň 2x denne, aby zostalo vlhké. Vlejte preto do nakličovacieho pohára vodu a vzápätí ju vylejte. Toto opakujte každé ráno a večer až dokým neskonzumujete všetky klíčky z pohára.

Pozor!

Pri preplachovaní je veľmi dôležité, aby z pohára odkvapkala po prepláchnutí všetka prebytočná voda. Ak si nie ste istí, že sa tak stalo alebo sa ponáhľate, otočte pohár hore dnom a vložte ho do šálky, prípadne na odkvapkávač riadu a prebytočná voda vytečie. Pohár môže v polohe “hore dnom” zostať kludne aj počas celého nakličovania. Jemu ani klíčkom to vôbec nebude vadiť.

Pokračujeme s výrobou druhej nakličovacej nádobky – klíčenie na vate

Tácku, tanierik alebo plech vysteliete vatou a vatu zalejete čistou vodou. Vatu poutláčate vo vode tak, aby bola každá časť vaty nasiaknutá. Ak ste vody naliali príliš veľa a vata ju všetku nevypila, vylejete prebytkovú vodu von. Vatu po celej ploche posypete semienkami žeruchy. V tomto prípade, semienka nemusíte vopred namáčať, pretože žerucha /podobne ako napríklad chia semienka/ tvorí pri kontakte s vodou gél a rýchlo tak načerpá ponúknutú vodu z vaty. Semienka zvrchu postriekate rozprašovačom. Na vate môžete nakličovať všetky semienka, ktoré pri kontakte s vodou tvoria gél. Na vate však nemôžete nakličovať strukoviny a obilniny. V prípade, že by ste na vate chceli nakličovať zelené klíčky, ktoré pri kontakte s vodou gél netvoria, treba ich pred vysypaním na vatu namočiť do vody na 8 hodín.

Semienka žeruchy zasadené na vate treba taktiež udržiavať vlhké. Tu to docielíte jednoduchým postrekovaním vaty a semienok obyčajným postrekovačom. Keď klíčky začnú rásť a zakryjú vatu tak, že ju nebudete vidieť bude potrebné, aby ste raz za čas chytili vatu prstami a zistili, či je vlhká (postrekovanie klíčkov zvrchu už možno nebude stačiť a voda nestečie a nedostane sa až k vate). Ak sa vám zdá suchšia, podlejte trochou vody priamo vatu, aby sa opäť napila. Klíčky totiž prijímajú vodu cez korienky a tie sú zachytené priamo vo vate.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang