Recepty

Koreniny už malým množstvom dokážu jedlo premeniť na malý zázrak

Oddávna sa používali na prípravu pokrmov a boli teda dôležitým obchodným tovarom a súčasťou Hodvábnej cesty.

Koreniny sú rozličné časti domácich a cudzozemských rastlín, väčšinou sušených. Obsahujú chuťovo výrazné aromatické látky. Korenie samo o sebe nemá výživovú hodnotu, ale je nevyhnutnou zložkou potravy, pretože podporuje trávenie a v niektorých prípadoch má konzervačné účinky.

Deti a koreniny

Áno, deti a koreniny tiež patria k sebe. Napríklad u nás veľmi obľúbenú petržlenovú vňať môžete pridávať už do prvých príkrmov pre dojčatá. Aj čierne korenie sa odporúča používať, aj keď až po treťom roku života. Organizmu vraj škodí menej než soľ.

Používať ho však musíte len na malé ochutenie a vždy čerstvo pomleté kúsky, ktoré iba prejdú cez tráviaci trakt a neusádzajú sa v ľadvinách tak, ako najčastejšie používaný mletý prášok.

Na dezinfekciu čriev je dobré občas použiť tymián. Rozmarín je veľmi aromatický, dodajte iba štipku, aby nezmenil chuť jedla. Podporuje trávenie a činnosť pečene. Majorán alebo príbuzné oregano sa môže pridávať do jedál až pri väčších deťoch.

Keď je to možné, používajte vždy čerstvé bylinky, ktoré majú v sebe viac uchovaných prospešných látok a nie sú také agresívne v chuti ako sušené. Ak uvažujete o tom, kedy deťom dovoliť štipľavé, tak najvhodnejší vek je až puberta, keď žalúdok dokáže takéto potraviny lepšie stráviť. 

Soľ

Najpoužívanejším dochucovadlom je soľ. Pri príprave detských pokrmov je vhodnejšie ju vymieňať za bylinky a iné koreniny. Dieťa nevie, že soľ existuje. To sa iba mamičkám nezdá jedlo chutné bez soli. Do 1 roka určite detskú stravu nesoľte.

Chlorid sodný, známy pod názvom kuchynská soľ, bol kedysi vzácnou látkou. Bežne sa vymieňala za iný tovar, do stredoveku ju často používali aj ako platidlo. Je to životne dôležitá látka. Mnohé živočíchy potrebujú chlorid sodný na udržiavanie nervovej činnosti a látkovej výmeny.

Človek potrebuje denne približne 3 gramy soli. Potrebuje ju napr. na tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a na vedenie vzruchov nervami. V lekárskej praxi sa v prípade potreby, pri veľkej strate krvi, zavádza do žíl ako náhrada za krv fyziologický roztok. To je roztok chloridu sodného (obsah chloridu sodného je v roztoku 0,9%).

Soľ prítomná v potravinách funguje ako ochrana pred mikroorganizmami (konzervant). Odsáva z buniek mikroorganizmov vodu a tým ich zabíja. Podobným systémom soľ reguluje množstvo vody v organizme.

Soľ je veľmi dôležitou zložkou našej stravy, pretože obsahuje sodík a chlór, ktoré sú pre náš organizmus potrebné. Ale všetkého veľa škodí a pre soľ to platí obzvlášť. Nadmerné množstvo soli (a tým pádom i sodíka) v strave totiž vedie k zvyšovaniu krvného tlaku, zadržovaniu vody v tele a k ťažkostiam s ľadvinami.

Obsah soli v mnohých potravinách (napr. údeniny, konzervy, niektoré syry) je taký veľký, že človek prekročí dennú spotrebu soli už po zjedení primeraného množstva týchto potravín.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang