maki-sushi-2

Maki sushi je druh tradičnej japonskej kuchyne, ktorý je dobre známy svojou kombináciou ryže, čerstvého morského jedla a ďalších prísad, zabalenej do nori (varenej morskej riasy). Táto forma sushi je obľúbená po celom svete a existuje mnoho rôznych variantov maki sushi, ktoré sa líšia vo svojich prísadách a spôsobe prípravy.


Obsah článku


Pri príprave maki sushi pochádzajúceho priamo z Japonska je dôležité mať čerstvé suroviny a starostlivo zvinúť valčeky, aby sa dosiahol dokonalý tvar. Toto tradičné japonské jedlo je nielen lahodné, ale aj vizuálne atraktívne a ponúka širokú škálu možností prispôsobenia podľa osobných preferencií.

Sushi je tradičné japonské jedlo, ktoré je nielen lahodné, ale aj vizuálne veľmi atraktívne

Čo je maki sushi?

Maki sushi je ikonickým pokrmom japonskej kuchyne, ktorý spája dokonalú kombináciu ryže, čerstvého morského jedla a iných prísad zabalenej do nori riasy. Toto jedlo je nielen lahodné, ale aj umenie samotné v príprave.

Ak sa pokúsite pripraviť maki sushi doma, budete mať príležitosť experimentovať s rôznymi prísadami a vytvoriť si vlastné variácie tohto tradičného pokrmu. Tu je jednoduchý recept na prípravu maki sushi.

Ingrediencie na maki sushi

 • 1 šálka sušeného ryžového obilniny (sushi ryža)
 • 1 a 1/4 šálky vody
 • 2-3 lyžice ryžového octu
 • Nori riasy (počet podľa vašich preferencií)
 • Čerstvé morské jedlo (napríklad losos, tuniak, krevety, krabie mäso)
 • Avokádo, uhorka a iné zeleniny (na plnenie)
 • Wasabi pasta a sójová omáčka (na podávanie)

Pomôcky na maki sushi

 • Bambusový valček na prípravu sushi (makisu)
 • Plastová fólia (na zabalenie valčeka)

Postup na maki sushi

Príprava ryže:

 1. Umyte sushi ryžu pod tečúcou vodou, kým nebude voda čistá.
 2. Vložte ryžu do hrnca a pridajte 1 a 1/4 šálky vody. Varte na strednom ohni, pokryté, a nechajte variť 10-15 minút, kým ryža nepohltí vodu.
 3. Rozotrite ryžový ocot na varenú ryžu a pomaly premiešajte, aby ste vytvorili lepkavý a lesklý povrch. Nechajte ryžu vychladnúť.

Aj toto je jeden zo spôsobov ako spraviť ryžu.

Príprava prísad:

 1. Nakrájajte čerstvé morské jedlo na tenké prúžky. Rovnako nakrájajte avokádo, uhorku a ďalšiu zeleninu na prúžky.

Príprava nori rias:

 1. Na bambusový valček položte plastovú fóliu.
 2. Položte nori riasu na valček s hladkou stranou nahor.
 3. Namáčajte si prsty do studenej vody a rozotrite ryžu na nori riasu, nechávajúc horný a dolný okraj riasy nezakrytý.
Príprava maki sushi môže byť zábavnou a odmeňujúcou kulinárskou skúsenosťou

Plnenie a zvinutie:

 1. Položte plátky ryby a zeleniny na ryžu.
 2. Pomocou bambusového valčeka začnite zvinúť maki sushi tak, aby bolo pevne zabalene. Riasa by mala byť vonku a ryža vnútri.

Krájanie:

 1. Maki sushi zoberte z plastovej fólie a položte na dosku.
 2. Krájajte maki sushi na menšie valčeky, zahadzujúc koncové kúsky.

Podávanie:

 1. Podávajte maki sushi s wasabi pastou, sójovou omáčkou a čerstvým zázvorom.

Príprava maki sushi môže byť zábavnou a odmeňujúcou skúsenosťou. S týmto receptom môžete vytvoriť vlastné varianty tohto japonského delikátu a potešiť svojich priateľov a rodinu domácim sushi valčekmi plnými chutí a vôní. S trochou cviku budete môcť vytvoriť dokonalé maki sushi, ktoré by ste mohli nájsť v japonskej reštaurácii.

Maki sushi sa podáva s rôznymi prílohami, ako sú sójaová omáčka, wasabi a čerstvý zázvor

Druhy maki sushi

 1. Futomaki: Toto je veľký zavinutý valček sushi, ktorý obsahuje ryžu, nori riasu a viacero náplní, ako sú ryby, zelenina a rôzne omáčky. Futomaki je často zväčšený a podáva sa nakrájaný na menšie kúsky, aby sa ľahko konzumoval.
 2. Hosomaki: Hosomaki je menší valček sushi, ktorý obsahuje jednu hlavnú náplň, najčastejšie rybu, zeleninu alebo iné prísady. Tento druh sushi je zvyčajne menší a jednoduchší na prípravu.
 3. Uramaki: Tento druh maki sushi je zaujímavý tým, že nori riasa sa nachádza vnútri valčeka, zatiaľ čo ryža je vonku. Uramaki sushi je obzvlášť obľúbené pre ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi nori, pretože je menej viditeľná.

Maki sushi sa podáva s rôznymi prílohami, ako sú sójová omáčka, wasabi (pálivá zelená pasta) a čerstvý zázvor. Jeho chuť je často kombináciou sladkej, kyslej, slanej a ostré, čím vytvára zaujímavé a pestré chuťové zážitky.

Sushi recepty

Sushi je tradičné japonské jedlo, ktoré sa stalo populárnym po celom svete. Jeho jednoduchosť, ale zároveň komplexná chuť, robia zo sushi jednu z najobľúbenejších kuchýň na svete. Mnoho ľudí však stále pokladá prípravu sushi za náročnú a nereálne v domácich podmienkach.

Ale nebuďte odradení, pretože príprava sushi doma nie je taká náročná, ako sa môže zdať. V tomto článku vám predstavíme niekoľko receptov na sushi, ktoré môžete vyskúšať v pohodlí svojej kuchyne.

Sushi je tradičné japonské jedlo, ktoré sa stalo populárnym po celom svete

Rozlišujeme rôzne druhy sushi:

 1. Nigiri sushi: Nigiri sushi je jeden z najjednoduchších druhov sushi na prípravu. Potrebujete len ryžu, čerstvé morské jedlo (napr. losos, tuniak) a prípadne niekoľko kvapiek wasabi pasty. Ryžu tvarujte do malých oválnych valčekov a položte na ne kus ryby. Dobre sa hodí aj so sójovou omáčkou a čerstvým zázvorom.
 2. Maki sushi: Maki sushi je druh sushi zahrňujúci ryžu, nori (varenú morskú riasu) a rôzne prísady. Najpopulárnejšie varianty sú Futomaki (väčšie valčeky), Hosomaki (menšie valčeky) a Uramaki (reversované valčeky). Môžete experimentovať s kombináciou rôznych náplní ako ryby, zelenina a omáčky.
 3. Sashimi: Sashimi nie je sushi v tradičnom zmysle, ale je to skvelá voľba pre tých, ktorí milujú čistú chuť ryby. Stačí nakrájať čerstvú rybu na tenké plátky a podáva sa s wasabi pastou a sójovou omáčkou.
 4. Temaki sushi: Temaki sushi je ďalšou zaujímavou variantou sushi. Tento druh je balený do kužeľovitej nori riasy a môže obsahovať rôzne prísady, vrátane ryže, morského jedla, zeleniny a omáčok. Temaki je zábava na prípravu aj jedenie.
 5. Vegetariánske sushi: Pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi morských plodov, existujú skvelé vegetariánske alternatívy. Môžete vytvoriť sushi s rôznymi druhmi zeleniny, ako je avokádo, uhorka, mrkva a paprika. Dokonca môžete vyskúšať kombinácie s tofu alebo pečeným sladkým zemiakom.

Príprava domáceho sushi môže byť zábavným a odmeňujúcim zážitkom. S trochou cviku a trpezlivosti môžete vytvoriť vlastné lahodné pokrmy, ktoré by ste mohli nájsť v japonskej reštaurácii. Sushi ponúka nekonečné možnosti prispôsobenia, a tak sa nebojte experimentovať s rôznymi prísadami a vytvárať svoje vlastné variácie.

Nechajte svoju kreativitu slobodne plytvať a vychutnajte si jedlá plné chutí a vôní, ktoré sushi môže ponúknuť. Nakoniec nezabudnite, že príprava sushi je aj o zábave a zdieľaní jedla s priateľmi a rodinou.

Sushi – recepty

Sushi je japonské jedlo, ktoré sa stalo celosvetovým fenoménom. Bez ohľadu na to, či ste nováčik alebo skúsený kuchár, tieto recepty vám umožnia objaviť rôznorodosť a jedinečné chuťové zážitky, ktoré sushi môže ponúknuť. Takže sa nebojte experimentovať, zaujímať sa o nové prísady a vytvoriť si svoje vlastné varianty, aby ste si vychutnali autentické japonské sushi na svojom stole.

Nigiri sushi – recept

Nigiri sushi je jedným z najjednoduchších druhov sushi, ktorý zameriava pozornosť na jednoduchosť a čistotu chuti. Tento recept na sushi sa zameriava na perfektný harmonický pár ryže a čerstvého morského jedla. Je to jednoduché na prípravu a predstavuje základy japonskej kuchyne.

Nigiri sushi je jedným z najjednoduchších druhov sushi, pričom sa zameriava na jasnú čistotu chuti

Ingrediencie na Nigiri sushi

 • Sushi ryža
 • Čerstvé morské jedlo (napríklad losos, tuniak, žabáčiky)
 • Wasabi pasta
 • Sójová omáčka

Postup na Nigiri sushi

 1. Umyte a uvarte ryžu na sushi podľa pokynov. Potom premiešajte s ryžovým octom a nechajte ju vychladnúť.
 2. Navlhčite si ruky v studenej vode a tvarujte malé valčeky z ryže. Môžete ich pokvapkať malým množstvom wasabi pasty, ak máte radi ostrú chuť.
 3. Nakrájajte rybu na tenké plátky a položte ich na ryžové valčeky. Môžete si predstaviť Nigiri ako malé rybárske lopty.
 4. Podávajte Nigiri sushi so sójovou omáčkou a čerstvým zázvorom.

Nigiri sushi je príkladom toho, aké jednoduché a čisté chute môžu byť. Vďaka tomu, že má len niekoľko zložiek, je to skvelý spôsob, ako oceniť kvalitu ryže a čerstvú morskú prísadu. Je to dokonalý recept pre tých, ktorí hľadajú jemné, ale bohaté chuťové zážitky.

A ak by vám tých chuťových zážitkov nestačilo, zostaňte ešte chvíľu pri ázijskej kuchyni a pripravte si rýchle a chutné ázijské šalátové wrapy.

Sashimi – recept

Sashimi je druh sushi, ktorý sa zameriava na čistú chuť ryby. Toto jedlo je o tom, ako čerstvá a dobre pripravená ryba môže stáť samostatne. Neobsahuje ryžu ani riasu a ponúka jednoduchý, ale ohromujúci chuťový zážitok. Tu je, ako pripraviť sashimi doma.

Sashimi je druh sushi, ktorý sa zameriava predovšetkým na čistú chuť ryby

Ingrediencie na Sashimi

 • Čerstvá ryba (losos, tuniak, hriadeľ, pravý koriander)
 • Wasabi pasta
 • Sójová omáčka

Postup na Sashimi

 1. Dôkladne umyte a osušte rybu. Potom ju nakrájajte na tenké plátky.
 2. Sashimi podávajte na chladiacej doske alebo krásnej porcelánovej miske. Môžete ho ozdobiť kvapkou wasabi pasty a sójovou omáčkou.

K Sashimi si môžete pripraviť a vychutnať skvelú ázijskú polievku s cestovinami, ktorá dozaista obohatí vaše chuťové poháriky.

Sashimi je ideálnym jedlom pre tých, ktorí milujú čistú chuť ryby. Tento jednoduchý recept vám umožní oceniť kvalitu a čerstvosť morského jedla. Sashimi je dokonalým príkladom toho, ako jednoduchosť môže byť úplne nádherná.

Temaki sushi – recept

Temaki sushi, často nazývané aj „sushi v kužeľoch,“ je jedným z najzábavnejších a interaktívnych druhov sushi. Je to skvelý spôsob, ako si zahrať s rôznymi prísadami a vytvoriť si vlastné kombinácie. Tu je, ako pripraviť temaki sushi doma.

Temaki sushi, nazývané aj „sushi v kužeľoch“, je jedným z najzábavnejších a interaktívnych druhov sushi

Ingrediencie na temaki sushi

 • Nori riasa
 • Sushi ryža
 • Rôzne prísady (ryby, zelenina, omáčky)
 • Wasabi pasta
 • Sójová omáčka

Postup na temaki sushi

 1. Na rozložte nori riasu a položte ju na dlani s hladkou stranou nahor.
 2. Rozotrite tenkú vrstvu ryže na nori riasu a nechajte horný a dolný okraj nezakrytý.
 3. Položte prísady ako ryby, zeleninu a omáčky na ryžu. Potom zviňte nori do tvaru kužeľa.
 4. Podávajte temaki sushi s wasabi pastou, sójovou omáčkou a čerstvým zázvorom.

Temaki sushi je nekonečne prispôsobiteľné a zábavné na prípravu. Týmto jednoduchým receptom môžete pozvať priateľov alebo rodinu na skvelý večer s vytváraním vlastných sushi kužeľov. Je to spôsob, ako osláviť kreativitu a zdieľať jedlo so svojimi blízkymi.

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang