Recepty

Pomáhame zdravou stravou

Výber nápojov súvisí s vekom, zdravotným stavom, životosprávou a pohybovou aktivitou dieťaťa. Základ každého pitného režimu by mala tvoriť neperlivá voda, nad ostatnými nápojmi podávanými deťom by rodičia mali premýšľať.

Mali by sa vyvarovať lacných malinoviek, ktoré síce mávajú príťažlivý obal a relatívne slušnú cenu, ale tejto cene bohužiaľ zodpovedá aj ich kvalita.

Človek je sýty chlebom

Základom ľudskej stravy sú potraviny bohaté na sacharidy. Najbežnejším zdrojom sacharidov je pečivo (najrôznejšie druhy chleba, celozrnné a biele žemle a samozrejme aj pečivo sladké) a obilniny alebo cereálie.

Z pečiva získava organizmus nie len energiu a sacharidy, ale ak je pečivo celozrnné, dodá telu taktiež vitamíny, predovšetkým skupiny B, ďalej A a E, niektoré minerálne látky a vlákninu. To isté platí o cereálnych a výrobkoch z nich vyrobených, ryži a cestovinách. 

Čo je vlastne pečivo?

To, že pre svoj život potrebujeme energiu, to je fakt, rovnako ako to, že túto energiu získavame zo živín prostredníctvom jedla. Najrýchlejším využiteľným zdrojom energie sú pre ľudský organizmus sacharidy a dodávanie energie je taktiež ich hlavnou funkciu.

V stravovaní by preto mali tvoriť asi 55 percent z celkovej prijatej energie. Sacharidy sú neoddeliteľnou súčasťou detskej výživy a ich príjem by nemal byť zásadne obmedzovaný, bez dostatočného príjmu sacharidov by totiž detský organizmus nemal dostatok energie nie len na fyzické aktivity, ale ani na správny rast a vývoj.

Ako „drobca“ zlomiť a urobiť z jedla pôžitok?

MUDr. Pavel Neugebauer, praktický detský lekár

Pokiaľ je dieťa v opozícii, neexistujú žiadne univerzálne pravidlá ani rady, vždy záleží na konkrétnych okolnostiach a konkrétnom dieťati. Je však potrebné zachovať si zdravý rozum a základné znalosti o vhodnej výžive. Pokiaľ dieťa požaduje čokoládu, prečo mu ju nedopriať?

Rodičia by ju ale nemali hneď „obetovať“ celú, stačí niekoľko kúskov. Dieťaťu však môžeme ponúknuť aj vhodnejšiu alternatívu maškrty, napr. sušené ovocie. Drobná sladkosť dieťaťu neublíži, rodičovská autorita neutrpí a dieťa bude čiastočne uspokojené.

Ako dieťa (ne)naučiť jesť

MUDr. Pavel Neugebauer, praktický detský lekár

Prístup k jedlu u malých detí ovplyvňuje nielen ich vlastná potreba získať dostatočné množstvo energie pre rast, ale vo vyššom veku aj snaha presadzovať sa v rodine a najbližšom okolí. Je to úplne bežný a prirodzený prejav vývoja dieťaťa, ktorý však môže rodinu vystrašiť, prípadne vyviesť z rovnováhy.

Mnohí rodičia v snahe dieťaťu dopriať a nevychovávať ho násilím často rezignujú a môže sa stať, že dieťa postupne vyselektuje väčšinu potravín. To, že dieťa konzumuje v desiatich rokoch iba niektoré druhy potravín, tiež nie je výnimkou.

Pitím k zdraviu

Sú deti, ktoré by pili stále a tie, ktoré by si najradšej logli dvakrát denne, a to len sladkého bublinkového nápoja s obrázkom. Tie prvé deti sú vo výhode, tie druhé by sme k optimálnemu pitnému režimu mali priviesť láskavou formou. 

Vláknina na detskom jedálnom lístku

Dana Růžičková, DiS. nutričná terapeutka, Poradenské centrum Výživa detí, Praha

Vláknina patrí medzi nenahraditeľné zložky výživy. Je dôležité, aby potraviny s obsahom vlákniny boli každodennou súčasťou jedálneho lístka detí, dospievajúcich, dospelých aj seniorov – teda každého z nás. Množstvo vlákniny, ktoré by mali dieťa alebo dospelý prijať sa však významne líši.

Na riešenie problémov spojených s konzumáciou nezodpovedajúceho množstva vlákniny veľmi často narážame pri konzultáciách v Poradenskom centre Výživa detí.

Rodičia sa snažia dieťaťu pripraviť jedlo čo možno najlepšie, ale často sa svojou neznalosťou dopúšťajú chýb, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravotných stav ich dieťaťa.

Vitamíny rozpustné v tukoch – časť štvrtá

MUDr. Bohuslav Procházka, praktický lekár pre deti a dorast, Kutná Hora

Jitka Tomešová, DiS., nutričná terapeutka, Poradenské centrum Výživa detí

Vitamíny sú organické látky, dôležité pre fungovanie ľudského organizmu. Pomáhajú udržiavať rovnováhu metabolizmu v tele, sú nevyhnutné pre správnu funkciu orgánov, tkanív, svoj význam majú aj pri reprodukcii a raste. Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patrí aj vitamín E.

Vitamíny rozpustné v tukoch – časť tretia

MUDr. Bohuslav Procházka, praktický lekár pre deti a dorast, Kutná Hora

Jitka Tomešová, DiS., nutričná terapeutka, Poradenské centrum Výživa detí

Podstatné množstvo vitamínu D si dokáže naše telo vytvoriť kontaktom slnečného žiarenia s pokožkou. Na pokrytie potrebnej dávky stačí vystaviť slnku tvár a paže trikrát týždenne približne 15 minút. Záleží však i na farbe pokožky – ľudia so svetlejšou pleťou môžu využiť až 70 percent slnečného žiarenia, zatiaľ čo tí s tmavšou farbou iba medzi 3 a 30 percent.

Napriek tomu, že v našich zemepisných šírkach nie je celoročné slnečné žiarenie dostatočné a väčšinou ani nie sme na slnku dostatočne dlho, je potrebné vitamín D doplňovať aj zo stravy. Odporúčaná denná dávka vitamínu D na deň zodpovedá približne 400-800 m. j. 

Vitamíny rozpustné v tukoch – časť druhá

MUDr. Bohuslav Procházka, praktický lekár pre deti a dorast, Kutná Hora

Jitka Tomešová, DiS., nutričná terapeutka, Poradenské centrum Výživa detí

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patrí aj veľmi dôležitý vitamín A.
Vitamín A sa vyskytuje v našej strave v dvoch podobách – v živočíšnych potravinách ako retinol a v potravinách rastlinného pôvodu vo forme provitamínu β-karotému, ktorý sa v pečeni a črevách mení na vlastný vitamín A. Z β-karoténu dokáže telo získať menej vitamínov.

Odhaduje sa, že potrebné množstvo β-karoténu by bolo až 6 násobne vyššie ako v prípade vitamínu A. Premenu β-karoténu na vitamín A významne uľahčuje prítomnosť tukov v strave.

S uvoľňovaním zásob vitamínu A z pečene pomáha zinok. Tento proces môže negatívne ovplyvniť konzumácia alkoholu a niektorých liekov. 

Vitamíny rozpustné v tukoch

MUDr. Bohuslav Procházka, praktický lekár pre deti a dorast, Kutná Hora

Jitka Tomešová, DiS., nutričná terapeutka, Poradenské centrum Výživa detí

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patria vitamíny A, D, E a K. Ich príjem je pre správne fungovanie (nielen) detského organizmu dôležitý – podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a sacharidov, prispievajú k odolnosti voči chorobám. Z týchto vitamínov si dokáže naše telo vytvoriť z malej časti iba vitamíny D a K. Ostatné vitamíny získame len zo stravy.

Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné v tukoch, preto by mali byť automatickou súčasťou zdravej detskej stravy kvalitné rastlinné tuky a oleje, rybí tuk, orechy a pod. Tým bude zaručený ich dostatočný príjem.

Nedostatok vitamínov môže mať u detí ďaleko horšie následky vzhľadom k tomu, že rastú a ich organizmus sa ešte len vyvíja.

Tučným dojčatám hrozí v budúcnosti obezita

Rapídny nárast váhy v prvých mesiacoch života môže zvyšovať riziko obezity v detstve, konštatuje nová štúdia Harvardskej univerzity. Odborníci sa väčšinou zhodujú v tom, že za narastajúcou obezitou detí je nedostatok pohybu a všadeprítomné nezdravé potraviny.

V súčasnosti experti prišli s prelomovým zistením, že jednu z hlavných príčin detskej obezity je treba hľadať už v rannom dojčenskom veku. Podľa najnovšej štúdie publikovanej v časopise Pediatrics je veľmi dôležité sledovať deti v priebehu stravovania.

Podstatné je vypozorovať kedy sú už nasýtené a tiež ich podporovať v pití dostatočného množstva vody. Iba tak je možné ustrážiť ich váhu, aby sa predišlo neskoršej obezite.

 Jedlo ako zábavný rituál

Iba máločo dokáže tak spoľahlivo ovplyvniť náladu rodičov ako apetít ich potomkov. Bezodní tučkovia schopní ládovať sa čímkoľvek vyvolávajú extázy šťastia, zatiaľ, čo chudé deti s výkonom pol rožka za hodinu utápajú svoje okolie v depresiách…

 Bezlepková diéta

Bezlepková liečba sa používa pri liečbe celiakie. Je to ochorenie podmienené prítomnosťou lepku v potrave. „U zdravého dojčaťa odporúčame zaradenie lepku do stravy najskôr v 7. mesiaci“, hovorí MUDr. Alžbeta Bederová, CSc. z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

 Diabetická diéta

Cukrovka – diabetes vzniká pri absolútnom či čiastočnom nedostatku inzulínu, čo je hormón podžalúdkovej žľazy – pankreasu.

Diabetes I typu sa objavuje v mladšom veku, pred 40 rokom života ako dôsledok vlastnej deštrukcie tkaniva pankreasu a diabetes II typu vzniká po 40 roku života ako dôsledok zlej životosprávy, nesprávnej a nadmernej výživy a obezity, alebo ako sprievodný jav pri iných ochoreniach. 

Redukčná diéta v detskom veku

Redukcia hmotnosti v detskom veku má svoje špecifiká. Pretože mladý organizmus sa ešte vyvíja a nie všetky vnútorné systémy sú už kompletne dobudované, musíme u takéhoto dieťaťa aj pri diétnom, redukčnom režime rešpektovať a zabezpečiť primerané výškové prírastky a dobudovanie vnútorných systémov a pochodov.

Na tieto úlohy musí byť k dispozícii dostatok stavebných a ochranných živín. Sú to hlavne kvalitné bielkoviny s kompletným spektrom aminokyselín, ktoré sú stavebným materiálom pre všetky potrebné štruktúry a funkcie.

Dostatočný prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkov zabezpečí optimálny priebeh všetkých metabolických procesov.

 Výživa školopovinných detí

MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., Združenie pre zdravie a výživu

Výživa detí to nie je to len menšia porcia dospelého človeka. Vyplýva to z faktu, že organizmus dieťaťa sa vyvíja fyzicky aj psychicky. Na tento búrlivý vývoj potrebuje mať k dispozícii kvalitné stavebné látky a dostatočnú energiu. Základnou stavebnou látkou sú bielkoviny.

Zdrojom sú mlieko a mliečne výrobky, ktoré navyše zabezpečujú až 55% potreby vápnika nevyhnutného pre rast a kvalitu kostry a zubov. Preto ich zaraďujeme denne do jedálneho lístka detí. Kvalitné bielkoviny poskytujú tiež ryby, vajcia, strukoviny a mäso.

Preferujeme mäso z hydiny, morky a striedame s chudým hovädzím. Mäso obsahuje dôležité esenciálne aminokyseliny lyzín, arginín a histidín, vitamíny B, vrátane B12 a minerálne látky železo, zinok, horčík, fosfor, vápnik, či stopové prvky selén, meď, chróm i jód, ktoré zabezpečujú mnohé metabolické pochody.

 Diéta pri laktózovej intolerancii

MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., Združenie pre zdravie a výživu

Príčinou intolerancie laktózy je deficit enzýmu laktázy, ktorého následkom je porucha štiepenia mliečneho cukru – laktózy. Pokiaľ sa tento cukor neštiepi v príslušnej časti tenkého čreva, dostane sa do hrubého čreva, kde je spracovaný prítomnými baktériami, laktóza sa štiepi anaeróbne na organické kyseliny a plyny.

U pacienta sa môžu objaviť riedke stolice, bolesti brucha, kŕče, pocit nafukovania. 

Vhodná strava pre malých športovcov

MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., Združenie pre zdravie a výživu

Optimálne a zdravo stravovať svoje dieťa chce väčšina rodičov. Od dojčenia až po plnohodnotnú pestrú stravu je však dlhá cesta, na ktorej môžu nechtiac urobiť aj chyby. Výživa detí má svoje špecifiká. Nie je to len menšia porcia dospelého človeka.

Vyplýva to z faktu, že organizmus dieťaťa sa fyzicky aj psychicky vyvíja a na tento búrlivý vývoj potrebuje mať k dispozícii dostatok energie a kvalitné stavebné látky.

Ak dieťa intenzívne športuje sú nároky na kvalitnú a vyváženú stravu zvýšené. Vyšší energetický výdaj, energetickú rezervu, novotvorbu aktívnej telesnej hmoty a komplexnú regeneráciu po tréningu musí zabezpečiť kvalitná strava. 

Diéta pri tráviacich ťažkostiach

MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., Združenie pre zdravie a výživu

Jedlo je našou existenčnou potrebou, ale môže sa stať aj nebezpečným návykom. Jedením často odháňame nudu, alebo riešime životné problémy, oboje však bezvýsledne.

Stravou proti detskej únave

MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., Združenie pre zdravie a výživu

Koniec prázdnin, začal školský rok a sním aj viac povinností, ktoré musia deti plniť. Zdá sa Vám že Vaše dieťa je malátne, nesústredené, podráždené, napriek snahe má horšie výsledky v škole, nevie sa koncentrovať, ťažko si zapamätáva učivo a vníma nové informácie, aj fyzická výkonnosť je znížená, je spavé, trpí nechutenstvom, často ho bolí hlava?

Sú to symptómy únavy.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang