Recepty

Tučným dojčatám hrozí v budúcnosti obezita

Rapídny nárast váhy v prvých mesiacoch života môže zvyšovať riziko obezity v detstve, konštatuje nová štúdia Harvardskej univerzity. Odborníci sa väčšinou zhodujú v tom, že za narastajúcou obezitou detí je nedostatok pohybu a všadeprítomné nezdravé potraviny.

V súčasnosti experti prišli s prelomovým zistením, že jednu z hlavných príčin detskej obezity je treba hľadať už v rannom dojčenskom veku.

Podľa najnovšej štúdie publikovanej v časopise Pediatrics je veľmi dôležité sledovať deti v priebehu stravovania. Podstatné je vypozorovať kedy sú už nasýtené a tiež ich podporovať v pití dostatočného množstva vody. Iba tak je možné ustrážiť ich váhu, aby sa predišlo neskoršej obezite.

Počet obéznych detí predovšetkým vo vyspelých krajinách sa veľmi rýchle zvyšuje aj napriek tomu, že epidémia obezity je spojená so závažnými zdravotnými problémami. Medzi ne patrí predovšetkým zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení, cukrovka a rakovina.

Kritický dojčenský vek

Výsledky výskumu sú založené na novej štúdii vedcov z Harvardskej univerzity a Detskej nemocnice v Bostonu.

„Narastajú dôkazy, že rapídny nárast váhy v dojčenskom veku zvyšuje riziko neskoršej obezity viac než vysoká pôrodná váha,“ hovorí vedúca autorka štúdie Elsie Taverasová, profesorka a spoluriaditeľka One Step Ahead kliniky z Detskej nemocnice v Bostone. „

Dojčenský vek môže byť kritickým obdobím, v priebehu ktorého možno zabrániť detskej obezite a s ňou spojenými následkami,“ dodala Taverasová.

Harvardskí vedci zdôrazňujú, že detská obezita nemusí nutne znamenať obezitu v dospelosti, ale rozhodne zvyšuje jej riziko. Preto je dôležité vzdelávať rodičov o zdravom stravovaní dojčiat a pomôcť im rozpoznať, kedy je dieťa už nasýtené.

Výsledky štúdie sú presvedčivé Výskumný tím zostavil skupinu 559 párov v zložení matka + dieťa sa študoval nárast váhy v dojčenskom veku a následný trojročný vývoj dieťaťa. Tím sledoval nie len váhu a výšku dieťaťa, ale tiež ako rýchle deti priberali.

Spojitosť medzi rýchlych nárastom váhy dojčiat a neskoršou obezitou bola pozoruhodná aj pre predčasne narodené deti či pre deti s podváhou pri pôrode. Napríklad dve deti s rovnakou pôrodnou váhou mali po šiestich mesiacoch rozdiel vo váhe okolo 600 gramov.

Ťažšiemu z týchto dvoch detí hrozí zvýšené riziko obezity o 40 percent. Väčšina predchádzajúcich štúdií sa sústredila len na samotnú váhu. Podľa vedeckého tímu z Harvardu porovnanie s výškou dieťaťa prináša oveľa lepšie poznatky o prípadnej obezite v neskoršom veku.

Správne stravovanie už od narodenia

„Stále potrebujeme vedieť oveľa viac, aby sme porozumeli celému mechanizmu,“ hovorí Taverasová. „Ale zistené údaje jasne ukazujú, ako môže mať najrannejší vývoj dlhotrvajúci vplyv na dieťa.“

Vedci opakovane upozorňujú na to, ako sú dôležité správne stravovacie návyky už v rannom veku. „Správnym a primeraným stravovaním bez prejedania sa možno predísť obezite v neskoršom veku,“ tvrdí expertný tím.

Kategorie:

Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang