PolievkyRecepty

Recept na hovädziu jačmennú polievku

Hovädzie mäso sa ponúka v rôznych druhoch, od pečeného mäsa po steaky zo sviečkovej. Každý kus sa najlepšie hodí na iné recepty a spôsoby prípravy. Pečené hovädzie mäso je ideálne na pomalé varenie, zatiaľ čo steaky zo sviečkovice sa najlepšie hodia na grilovanie alebo smaženie na panvici. Mleté hovädzie mäso je mimoriadne univerzálne a dá sa použiť na všetky spôsoby prípravy, od hamburgerov až po sekanú.

Hovädzie mäso je jedným z najobľúbenejších a najpreferovanejších druhov mäsa na celom svete. Toto chutné a všestranné mäso sa dobre hodí do rôznych receptov a môžete si ho vychutnať aj samostatne.

Či už dávate prednosť steakom, pečienkam, mletému hovädziemu mäsu alebo dusenému mäsu, hovädzie mäso poskytuje bohatú a pikantnú chuť, ktorej sa len ťažko niečo vyrovná.

Hovädzie mäso má vysoký obsah bielkovín, železa, zinku a vitamínov skupiny B. Bielkoviny a železo sú základné živiny, ktoré pomáhajú zdravým svalom a kostiam, zatiaľ čo zinok a vitamíny skupiny B podporujú zdravý vývoj.

Hovädzie mäso je tiež bohaté na selén, ktorý je nevyhnutný pre dobré zdravie štítnej žľazy, a omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre zdravie mozgu.

Pri príprave akéhokoľvek druhu hovädzieho mäsa je dôležité dbať na bezpečnosť potravín. Hovädzie mäso by sa malo vždy variť na správnu vnútornú teplotu a pri príprave a podávaní hovädzieho mäsa by sa mali používať oddelené dosky na krájanie a samostatné kuchynské pomôcky.

Bez ohľadu na druh mäsa je hovädzie mäso chutné a sýte jedlo, ktoré si môžete vychutnať na rôzne spôsoby. Je dostatočne univerzálne na to, aby sa dalo použiť v rôznych pokrmoch, a možno ho ľahko začleniť do mnohých druhov varenia.

Či už pripravujete rýchle jedlo alebo organizujete večeru, hovädzie mäso je ideálnou voľbou, ktorá poteší každú spoločnosť. Ak chcete pridať výživovú hodnotu, pridajte väčšie množstvo zeleniny, aby ste zvýšili príjem vlákniny, vitamínov a minerálov.

Hovädzie na polievku

Hovädzia polievka je veľmi obľúbeným jedlom a má mnoho variácií, ktoré ju robia obľúbenou v mnohých kultúrach. Najčastejšie sa pripravuje z hovädzieho mäsa, zeleniny a aromatického vývaru a môže sa variť rýchlo alebo pomaly variť celý deň, aby získala bohatšiu a hlbšiu chuť.

Hovädzia polievka je najzákladnejšia kombinácia hovädzieho mäsa, zeleniny a vývaru. Zvyčajne sa varí vo veľkom hrnci na sporáku, hoci obľúbené sú aj verzie pre pomalé varenie. Hovädzie mäso je často nakrájané na kocky, pečienka alebo krátke rebrá a zelenina zvyčajne obsahuje mrkvu, cibuľu, zeler a zemiaky.

Na zvýraznenie chuti sa môžu pridať bylinky a korenie, ako napríklad oregano, bazalka, bobkový list a čierne korenie. Vývar sa dá tiež obmieňať rôznymi spôsobmi, napríklad pridaním červeného vína, paradajkového pretlaku alebo cesnaku.

Na prípravu výdatnejšieho jedla možno pridať mleté hovädzie mäso, dusené hovädzie mäso, jačmeň a tempeh. Šošovica, štiepaný hrach a farro môžu tiež vytvoriť ešte výdatnejšiu polievku. Medzi ďalšie chuťové prísady patrí slanina, huby, worcestrová omáčka alebo červené víno.

Jedným z najlepších spôsobov varenia hovädzej polievky je začať opekaním hovädzieho mäsa vo veľkom hrnci. Tým sa vytvorí hlboká, karamelizovaná chuť a hovädzie mäso získa bohatšiu farbu a štruktúru. Po opečení hovädzieho mäsa by sa mala pridať zelenina, korenie a prípadný vývar.

Polievka by sa potom mala priviesť do varu a potom znížiť na nízky stupeň varu. Hrniec sa prikryje pokrievkou a polievka sa varí niekoľko hodín, kým hovädzie mäso nie je veľmi mäkké.

Hovädzia polievka je veľmi univerzálna a môže sa podávať na rôzne spôsoby. Bežne sa podáva s chrumkavým chlebom, ale môže sa podávať aj s rezancami alebo ryžou. Môže sa použiť aj ako prísada do nákypov, duseného mäsa a pastierskeho koláča. Zvyšky sa dajú aj zamraziť, a to až na šesť mesiacov.

Hovädzia polievka je skvelým hrejivým jedlom na chladné zimné dni. Je výživná, sýta, a ak je správne pripravená, môže byť plná chuti. Vďaka svojej univerzálnosti je polievka základom mnohých kuchýň na celom svete a vďaka množstvu variácií je ľahké nájsť takú, ktorá vyhovie každému vkusu.

Polievky sú vo všeobecnosti významnou súčasťou jedálnička mnohých kultúr po celom svete. Okrem toho, že sú chutné a sýte, ich významná výživová hodnota ich robí prospešnými pre zdravie a pohodu ľudského organizmu.

Výživové hodnoty hovädzieho mäsa

Mäso je základom ľudskej výživy už najmenej dva milióny rokov. V skutočnosti výskumy naznačili, že bez mäsa by sa u prvých ľudí pravdepodobne nevyvinula veľkosť a zložitosť mozgu.

V súčasnosti mäso naďalej zohráva dôležitú úlohu v našej strave, pretože nám poskytuje esenciálne aminokyseliny a mastné kyseliny, ako aj množstvo mikroživín, ktoré sú dôležité pre udržanie optimálneho zdravia. Preto možno mierny príjem hovädzieho mäsa odporučiť ako súčasť zdravej stravy.

Niekoľko dôvodov, prečo zaradiť hovädzie mäso do jedálnička

Bohaté na vitamíny skupiny B – červené mäso je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre mnohé funkcie nášho tela. Vitamín B12 je nevyhnutný pre správne fungovanie takmer každého systému v našom tele a nedostatok tejto živiny zohráva úlohu pri starnutí, rakovine, neurologických poruchách a kardiovaskulárnych ochoreniach.

Zdroj bielkovín – červené aj biele mäso obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny (bielkoviny, ktoré sú stavebnými prvkami života), vďaka čomu je mäso kompletným zdrojom bielkovín. Keďže ľudia nie sú schopní tieto esenciálne aminokyseliny prirodzene produkovať, musíme ich prijímať prostredníctvom stravy. Potrebujeme bielkoviny na rast, údržbu a obnovu nášho tela a mäso je ich skvelým zdrojom.

Zdravé tuky a kardiovaskulárne zdravie – tuky sú dôležitou makroživinou a sú nevyhnutné na udržanie optimálneho zdravia. Dlhé roky sa však z tuku robil nepriateľ, kvôli obavám z cholesterolu a súvislosti so srdcovými chorobami.

Výskum ukázal, že cholesterolové častice pochádzajúce z tukov nezvyšujú riziko srdcových ochorení. V skutočnosti štúdie ukázali, že prírodné nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v hovädzom mäse, môžu v skutočnosti znížiť riziko srdcových ochorení znížením LDL cholesterolu (zlého) a zlepšením pomeru HDL (dobrého) cholesterolu.

Hovädzie mäso poskytuje štyri základné vitamínyniacín, riboflavín, vitamíny B6 a B12 – ktoré pomáhajú znižovať únavu a vyčerpanie.

Hovädzie mäso je bohatým zdrojom zinku, ktorý podporuje normálny stav vlasov, nechtov a pokožky
Zinok tiež podporuje normálne kognitívne funkcie, plodnosť a reprodukciu a prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.

Hovädzie mäso je zdrojom železa, ktoré pomáha fungovať imunitnému systému. Zároveň napomáha predchádzať vzniku anémie z nedostatku železa.

Druhy hovädzieho mäsa

Naučte sa rozlišovať medzi jednotlivými kusmi a druhmi hovädzieho mäsa, aby ste si mohli v mäsiarstve vybrať ten správny kúsok vhodný do vášho receptu a hosťom ponúknuť dokonale pripravené hovädzie mäso.

Oblasť pliec a krku

Vzhľadom na vysoký obsah spojivového tkaniva a tuku je oblasť pliec a krku tvrdá, ale zároveň aromatická. Na zmäkčenie mäsa sa preto hodia metódy pomalej tepelnej úpravy.

Typy porciovaných častí, ktoré môžete z tejto časti pripraviť sú mleté mäso (napr. na hamburgery), krátke rebrá, jemné medailóniky, steak z pleca a dusené mäso.

Rebrá

Prvotné rebro tvorí horná časť strednej časti rebier, konkrétne šieste až dvanáste rebro kravy. Rebrá sa vyznačujú bohatou a šťavnatou chuťou, patria k najjemnejším kusom hovädzieho mäsa a dajú sa pripraviť na rôzne spôsoby. Obľúbené porciované rebrá sú rebierkový steak, rebierka, rebierkový filet, hovädzí steak, zadné rebrá, krátke rebrá. Hovädzie rebrá možno údiť, piecť, dusiť aj grilovať.

Sviečková

Táto časť hovädzieho mäsa sa získava z oblasti bedier. Ide o veľmi málo používaný sval, vďaka čomu je toto mäso z kravy najjemnejšie. Bežne sa táto časť označuje ako sviečková. Vďaka svojej krehkosti sa považuje za jednu z najžiadanejších a najdrahších kusov hovädzieho mäsa.

Hovädzie kusy zo stehna sa pri tepelnej úprave rýchlo vysušujú, preto sa zvyčajne najlepšie hodia na rýchlu tepelnú úpravu, aby sa zachovala ich cenná chuť – napríklad grilovanie, vyprážanie alebo pečenie na panvici.

Hovädzie zadné

Okrúhla zadná časť hovädzieho mäsa predstavuje je lacný a chudý kus. Nachádza sa v blízkosti zadných stehien kravy a zvyčajne ide o tvrdý kus hovädzieho mäsa. Vzhľadom na chudosť tejto časti mäsa sa vyžaduje tepelná úprava na vysokej teplote alebo pomalé varenie napríklad v baraňom guláši. Najrozšírenejším typom mäsa z tejto časti je roštenka.

Bok

Táto oblasť nemá kosti a napriek svojej tvrdosti je veľmi chutná. V minulosti to bol zvyčajne najlacnejší kus hovädzieho. Keďže sa v poslednom čase zvýšil dopyt po chudom mäse, zvýšila sa jeho popularita a cena. Táto časť sa najlepšie pripravuje na grile pri vysokej teplote.

Bôčik

Základný kus bôčika pozostáva z hovädzích pŕs. Keďže bôčik pochádza z dobre opracovaného svalu kravy, je vhodné ho marinovať a variť pomaly, aby sa dosiahla jeho rozplývajúca sa konzistencia a bohatá hovädzia chuť, vďaka ktorej je tak obľúbený na grilovanie.

Tiež je rozšírené jeho spracovanie ako údený bôčik. Pri pomalom varení dávajte pozor – pri bôčiku je medzi šťavnatosťou a suchosťou veľmi malá hranica. Preto tento kus mäsa pred pomalým varením vždy naklepať a marinovať, aby zmäkol.

Stehno

Stehno je pravdepodobne najtvrdší a najlacnejší kus hovädzieho mäsa. Tento kus hovädzieho mäsa sa nachádza pred bôčikom na predlaktí kravy a vyznačuje sa šľachovitou a suchosťou. Hodí sa najmä na prípravu hovädzieho vývaru alebo chudého mletého hovädzieho mäsa.

Kvôli svojej suchej povahe sa najlepšie varí dlhý čas vo vlhkom teple. Stehno sa najčastejšie pripravuje ako obľúbené milánska špecialita Osso Buco.

Hovädzia jačmenná polievka – recept

Hovädziu jačmennú polievku pripravte v pomalom hrnci a podávajte s čerstvým chlebom.

Ingrediencie na hovädziu jačmennú polievku

 • 1,5 kg hovädzia roštenka
 • 1/2 šálky jačmeňa
 • 1 bobkový list
 • 2 lyžice oleja
 • 3 mrkvy
 • 3 stonky zeleru
 • 1 cibuľa
 • 1 balenie mrazenej miešanej zeleniny
 • 4 šálky vody
 • 1 plechovka nakrájaných dusených paradajok
 • 4 kocky hovädzieho bujónu
 • 1 lyžica bieleho cukru
 • 1/4 lyžičky mletého čierneho korenia alebo viac podľa chuti
 • soľ podľa chuti

Postup na hovädziu jačmennú polievku

 1. Hovädzie mäso vložte do pomalého hrnca. Varte na najvyššom stupni, kým nezmäkne, 4-5 hodín.
 2. Počas poslednej hodiny varenia pridajte jačmeň a bobkový list.
 3. Mäso vyberte; nakrájajte na kúsky. Bobkový list vyhoďte.
 4. Hovädzie mäso, vývar a jačmeň odložte bokom.
 5. Vo veľkom hrnci na vývar zohrejte olej na stredne silnom ohni. Nakrájanú mrkvu, zeler, cibuľu a mrazenú zeleninovú zmes restujte 5-7 minút, kým nezmäknú.
 6. Pridajte vodu, dusené paradajky, kocky hovädzieho bujónu, cukor, 1/4 lyžičky korenia a zmes hovädzieho mäsa, jačmeňa a vývaru.
 7. Priveďte k varu, znížte teplotu a varte 10-20 minút.
 8. Pred podávaním dochuťte soľou a korením.
Vychutnajte si túto skvelú polievku počas chladného zimného večera alebo kedykoľvek počas roka. Je to skvelý spôsob, ako získať dennú dávku bielkovín, vitamínov a minerálov.

Polievka z hovädzieho mäsa, húb a pšena – recept

Použite zvyšky domácej pečienky a vytvorte polievku z hovädzieho mäsa a pšena, ktorá je plná chuti a vône. Dlho sa variaci jačmeň nahraďte chutným pšenom a bohatosť hovädzieho mäsa posilnite karamelizovanými hubami. Tu je recept, ako si túto výdatnú zimnú polievku pripraviť len za 30 minút.

Ingrediencie na polievku z hovädzieho mäsa, húb a pšena

 • 1/2 kg šampiňónov
 • 4 strúčiky cesnaku
 • 1/4 šálky olivového oleja
 • 1 a 1/2 šálky perlového pšena
 • 6 šálok hovädzieho vývaru s nízkym obsahom sodíka
 • 1,5 kg zvyškov pečeného mäsa (asi 2 šálky)
 • 2 šálky uvarených zemiakov a kúskov mrkvy

Postup na polievku z hovädzieho mäsa, húb a pšena

 1. Očistite a rozštvrťte 1/2 kg šampiňónov a pretlačte 4 strúčiky cesnaku.
 2. Vo veľkom hrnci alebo holandskej rúre zohrejte 1/4 šálky olivového oleja na stredne silnom ohni, kým sa nezačne trblietať.
 3. Pridajte huby a nerušene ich varte, kým nezhnednú, približne 4 minúty.
 4. Pridajte cesnak a 1 a 1/2 šálky pšena a varte, kým sa cesnak nerozvonia.
 5. Pridajte 6 šálok hovädzieho vývaru a zoškrabte všetky zhnednuté kúsky z dna hrnca.
 6. Priveďte do varu.
 7. Znížte teplotu na udržiavanie varu, prikryte a varte, kým pšeno nezmäkne, približne 20 minút.
 8. Pridajte 2 šálky rozdrobeného hovädzieho mäsa, 2 šálky zemiakov, kúsky mrkvy a premiešajte.
 9. Varte, kým sa mäso neprehreje, približne 5 minút.
Ak použijete sušené huby, namočte ich vopred a do varenia pridajte huby spolu s tekutinou, v ktorej sa namáčali. Získate tak výraznú hubovú chuť a zároveň skrátite čas varenia.

Pho – recept

Obľúbenou ázijskou polievkou s cestovinami je vietnamské pho, vietnamská polievka, ktorá sa zvyčajne pripravuje z ryžových rezancov. Vývar pho sa zvyčajne pripravuje niekoľkohodinovým varením hovädzích kostí s korením, ako je badyán, škorica a zázvor.

Polievka sa často podáva s tenkými plátkami hovädzieho alebo kuracieho mäsa, bylinkami, ako je bazalka a koriander, a fazuľovými klíčkami.

Ingrediencie na Pho

 • 1 kg hovädzích kostí (dreň a koleno)
 • 1/2 kg hovädzieho bôčika
 • 1 cibuľa rozkrojená na polovicu
 • 4-5 plátkov zázvoru
 • 5 anízových strukov
 • 2 tyčinky škorice
 • 5 klinčekov
 • 1 lyžica koriandrových semienok
 • 1 lyžica semien feniklu
 • 4-5 litrov vody
 • 1 lyžica soli
 • 1 lyžica cukru
 • 1/2 kg ryžových rezancov
 • 1/4 kg hovädzej sviečkovice, nakrájanej na tenké plátky
 • 2 zelené cibule, nakrájané na tenké plátky
 • 1 zväzok koriandra, nahrubo nasekaný
 • 1/4 šálky rybej omáčky
 • 1 limetka nakrájaná na plátky
 • fazuľové klíčky, thajská bazalka a plátky jalapeňa na ozdobu

Postup na Pho

 1. Hovädzie kosti pečte v rúre pri teplote 250 °C približne 20 – 25 minút alebo kým nezhnednú.
 2. Vo veľkom hrnci priveďte vodu do varu a pridajte hovädzie kosti, bôčik, cibuľu a zázvor.
 3. Znížte teplotu a nechajte variť 2-3 hodiny.
 4. Kosti, bôčik, cibuľu a zázvor vyberte z hrnca a vývar preceďte cez jemné sitko do iného hrnca.
 5. Do vývaru pridajte badyán, tyčinky škorice, klinčeky, semená koriandra, semená feniklu, soľ a cukor a nechajte variť ďalšiu hodinu.
 6. Ryžové rezance uvarte podľa návodu na obale, sceďte a odložte bokom.
 7. Polievku pripravíte tak, že do každej misky dáte za hrsť uvarených rezancov a na vrch položíte na tenké plátky nakrájanú hovädziu sviečkovicu, zelenú cibuľku a koriander.
 8. Na rezance a hovädzie mäso nalejte horúci vývar.
 9. Ozdobte fazuľovými klíčkami, thajskou bazalkou, plátkami jalapeňa a stlačenou limetkovou šťavou.

Poznámka: Namiesto hovädzieho mäsa môžete použiť aj kuracie mäso, tofu alebo morské plody, aby ste získali ďalšie bielkoviny, minerály a vitamíny. Do vývaru môžete pridať aj ďalšie bylinky, napríklad mätu alebo citrónovú trávu, ktoré dodajú vývaru ďalšiu chuť. Pokiaľ chcete vyskúšať nejakú menej exotickú, no zato zdravú polievku, stavte na istotu s brokolicovou polievkou so syrom.

Do polievky pridáme aj osobitne uvarené ryžové rezance.

Polievka Harira – recept

Harira je tradičná marocká polievka, ktorá sa zvyčajne podáva počas ramadánu a iných špeciálnych príležitostí. Obsahuje mäso, šošovicu, cícer, paradajky a zmes aromatických korenín.

Ingrediencie na polievku Harira

 • 1 kg hovädzieho mäsa nakrájaného na malé kúsky (môže byť aj jahňacie alebo kuracie)
 • 1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
 • 2 strúčiky cesnaku, mleté
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 lyžička mletého zázvoru
 • 1 lyžička mletej kurkumy
 • 1 lyžička mletej rasce
 • 1 lyžička papriky
 • 1/4 lyžičky škorice
 • 1/4 lyžičky čierneho korenia
 • 1/4 lyžičky kajenského korenia
 • 1/2 šálky nasekanej čerstvej petržlenovej vňate
 • 1/2 šálky nasekaného čerstvého koriandra
 • 1 plechovka nakrájaných paradajok
 • 1 plechovka cíceru, scedená a prepláchnutá
 • 1/2 šálky šošovice
 • 1/2 šálky ryže
 • 6 šálok kuracieho vývaru
 • soľ podľa chuti
 • 1 citrón, nakrájaný na plátky
 • 1/4 šálky nasekaného čerstvého koriandra na ozdobu

Postup na polievku Harira

 1. V hrnci na miernom ohni zohrejte olivový olej. Pridajte mäso a smažte ho, kým nezhnedne zo všetkých strán, približne 5-7 minút.
 2. Do hrnca pridajte cibuľu a cesnak a restujte, kým nezmäknú a nerozvoňajú.
 3. Do hrnca pridajte zázvor, kurkumu, rascu, papriku, škoricu, čierne korenie, kajenské korenie, petržlenovú vňať a koriander a premiešajte.
 4. Prilejte nakrájané paradajky, cícer, šošovicu, ryžu a kurací vývar. Premiešajte.
 5. Polievku priveďte do varu, potom znížte teplotu na minimum a nechajte ju variť približne 1 hodinu, alebo kým šošovica a ryža nezmäknú.
 6. Polievku podľa chuti osoľte.
 7. Polievku podávajte horúcu, ozdobenú čerstvým koriandrom a plátkami citróna.

Hovädzia polievka je veľmi univerzálne jedlo. Existuje množstvo rôznych spôsobov prípravy, ktoré vám umožnia prispôsobiť si polievku vlastným chutiam. Mnohé recepty vyžadujú zeleninu, ako je mrkva, zeler, zemiaky, kukurica a zelená fazuľka.

Cesnak, cibuľa a paradajky dodávajú polievke množstvo chuti, okrem toho môžete použiť aj akékoľvek bylinky a koreniny. Pre zvýšenie umami môžete do zmesi pridať huby alebo worcestrovú omáčku.

Hovädzia polievka je ekonomické jedlo, ktoré môže poskytnúť dostatok zvyškov na ďalšie jedlá. Keď budete nabudúce hľadať výživné jedlo, ktoré zasýti celú rodinu, skúste si pripraviť hovädziu polievku.

Kategorie:

Polievky | Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang